Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Średniowieczny inkunabuł odzyskał blask
2012-09-27
Średniowieczny inkunabuł z dawnego księgozbioru bernardynów, który przeszedł gruntowną renowację, zaprezentowano w bydgoskiej bibliotece. Dzieło odzyskało blask dzięki wsparciu funduszy unijnych.

Inkunabuł to dzieło niemieckiego dominikanina i filozofa Johannesa Herolta (Herolda) "Sermones discipuli de tempore et de sanctis cum promptuario exemplorum et de Beata Virgine". Wydane zostało w Kolonii, w latach 1477/1478.

Księgę wydrukowano niemiecką czcionką gotycką i obłożono drewnem, obciągniętym brązową skórą. Dzieło ma typowe dla inkunabułu ręcznie malowane, barwne inicjały, ale niestety w przeszłości zaginęła karta tytułowa.

Zabytek stanowi część księgozbioru zgromadzonego niegdyś w Bydgoszczy przez zakon bernardynów. Jest to najstarszy zachowany w mieście księgozbiór, którego początki sięgają schyłku XV w.

W 1480 r. , z fundacji biskupa włocławskiego Zbigniewa z Oleśnicy potwierdzonej przez Kazimierza Jagiellończyka, powstał w Bydgoszczy konwent Braci Mniejszych św. Franciszka z Obserwantów, zwanych w Polsce bernardynami. Przy konwencie zaczęła powstawać biblioteka, a książki niezbędne były do pracy misjonarskiej i do sprawowania obrzędów kościelnych.

Po kasacie klasztoru przez władze pruskie biblioteka - licząca niespełna dwa tys. obiektów - przechowywana była w bydgoskiej farze, a w 1907 roku trafiła do Biblioteki Miejskiej. Najcenniejszym jej elementem jest unikalna ulotka Hieronima Savonaroli "Reguła dla wszystkich zakonników" wydana we Florencji, w 1489 roku.

Niestety większość zbioru po zakonnikach wymaga gruntownej renowacji i konserwacji. "Odnowa" jednej księgi trwa kilka miesięcy i kosztuje około 20-30 tys. zł.

Inkunabuł zaprezentowany obecnie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy został poddany konserwacji dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry