Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Rusza Klub Melomana toruńskich symfoników
2012-09-25
Wraz z nadejściem nowego sezonu koncertowego zainauguruje w piątek działalność Klub Melomana Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Miłośnicy muzyki, po koncercie spotkają się z dyrygentem Jerzym Swobodą i solistką wieczoru - Aleksandrą Kuls.

Inicjatorzy Klubu Melomana adresują swą propozycję zarówno do bywalców toruńskich koncertów, jak i osób, które dopiero odkrywają tajniki muzyki poważnej. "Mamy nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do jeszcze bliższego obcowania z klasyką, a młodych słuchaczy zainteresuje muzyką poważną, często postrzeganą jako niełatwą w odbiorze" - podkreślił we wtorek Paweł Dudzik, dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Podczas spotkań będzie można wymieniać się wrażeniami, sugestiami i propozycjami dotyczącymi działalności Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, poznać szczegółowo jej ofertę koncertową, a także porozmawiać z artystami występującymi wspólnie z orkiestrą.

Gośćmi wieczoru inaugurującego działalność Klubu Melomana, w piątek 28 września, będą wybitna, młoda skrzypaczka Aleksandra Kuls oraz Jerzy Swoboda - dyrygent koncertujący na estradach polski i całego świata. Oboje artyści wystąpią tego wieczora w Sali Wielkiej Dworu Artusa, w koncercie z cyklu "Wielkie dzieła - Wielcy wykonawcy".

W programie koncertu znalazło się m.in. dzieło Henryka Wieniawskiego, Koncert Skrzypcowy d-moll, dedykowany "kochanemu przyjacielowi" Pablo de Sarasate, należący do największych utworów epoki romantycznej, a także utwory Jeana Sibeliusa oraz Ludwiga van Beethovena.

21-letnia Aleksandra Kuls, laureatka Paszportu Polityki 2011 roku, uhonorowana nagrodą za "szczerość i radość muzykowania, za naturalne emocje wyrażane w grze", kilka dni temu zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Józefa Szigetiego w Budapeszcie. Od dwóch lat studiuje pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jerzy Swoboda, który poprowadzi Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, to dyrektor i juror prestiżowych konkursów muzycznych. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry