Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Plakaty z Kopernikiem w Muzeum Okręgowym w Toruniu
2012-09-24
Wystawę "Mikołaj Kopernik w plakacie" przygotowało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W ramach ekspozycji prezentowane są afisze wybitnych twórców polskich i zagranicznych XX wieku.

"Postać Mikołaja Kopernika inspirowała niezliczoną rzeszę artystów, prowokując do mniej lub bardziej udanych dzieł artystycznych. Ślady tej twórczości możemy odnaleźć we wszystkich obszarach wypowiedzi artystycznych, w tym również w dziedzinie sztuki, która od przełomu XIX i XX w. dołączyła do sztuk wysokich, a którą jest plakat" - wyjaśnił kurator wystawy Michał Kłosiński.

Prezentowany w muzeum wybór plakatów związanych z tematyką kopernikańską obejmuje dzieła zarówno artystów polskich, jak i zagranicznych. Twórcy toruńskiej ekspozycji podkreślają edukacyjny walor plakatu jako sposobu przekazywania wiedzy.

"Masowość, a tym samym możliwość dotarcia do szerokiego widza z niebanalnym, często wybitnym dziełem artystycznym pozwala wykorzystać plakat do szerokiego rozpowszechniania prac wyjątkowej jakości. Są to dzieła często zróżnicowane stylistycznie, ale można je sprowadzić do jednego mianownika - ich wspólnymi cechami są: oszczędność formy, lapidarność, kapitalnie dobrana puenta" - tłumaczył Kłosiński.

Jak zaznaczył, szczególne miejsce w toruńskiej ekspozycji zajmują dzieła artystów zaliczanych do tzw. polskiej szkoły plakatu. Była to grupa twórców, która w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zyskała międzynarodowy rozgłos i uznanie. Najbardziej znanymi przedstawicielami polskiej szkoły plakatu byli: Roman Cieślewicz, Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Walerian Borowczyk, Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor.

Na toruńskiej wystawie zobaczyć można m.in. dzieła Młodożeńca, Świerzego i Lenicy. Ekspozycja w Domu Kopernika - oddziale toruńskiego muzeum - będzie czynna do 11 listopada. (PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry