Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
37 tys. osób odwiedziło Festyn Archeologiczny w Biskupinie
2012-09-24
Ponad 37 tys. osób odwiedziło w ciągu ubiegłego tygodnia Biskupin, by wziąć udział w 18. Festynie Archeologicznym, który zakończył się w niedzielę. W tym roku impreza odbywała się pod hasłem "Polska Piastów".

Po serii "międzynarodowych" tematów w ubiegłych latach, w tym roku organizatorzy postawili na historię Polski, a okazją do tego była budowa rekonstrukcji wioski wczesnopiastowskiej, badanej w latach 50-tych.

Na stanowisku archeologicznym z epoki wczesnopiastowskiej naukowcy przeprowadzali szereg eksperymentów archeologicznych związanych m.in. z pędzeniem dziegciu, wędzeniem ryb w jamach czy lepieniem ceramiki, a wyniki badań archeologicznych opublikowane zostały w 1957 r. przez Włodzimierza i Zoję Szafrańskich.

W ubiegłym roku, na terenie skansenu zrekonstruowano trzynaście obiektów "piastowskich" ustawionych w kształcie okolnicy, a dwa ostatnie były budowane w trakcie festynu.

"Rekonstrukcje połączono z takimi zawodami jak młynarz, kowal, rybak, rolnik itd. Obiekt ten łączony jest ze wzmianką w bulli Innocentego II z 1136 roku, która wymienia miejscowość Stari Biskupici wraz z imionami kilkunastu osadników i teraz zwiedzający mogli ich odwiedzić" - przypomniał Wiesław Zajączkowski, dyrektor skansenu i muzeum w Biskupinie

Podczas festynu występowały zespoły muzyczne oraz inscenizowano obrzędy związane z życiem mieszkańców, porami roku i różnymi wierzeniami. W ciągu dziewięciu dni, codziennie, odbywały się także inscenizacje słowno-muzyczne dotyczące dynastii piastowskiej połączone z walkami wojów.

W pawilonie muzealnym na wystawie "Tajemnice Góry Świętego Wawrzyńca" zwiedzający zobaczyli plon wieloletnich badań wykopaliskowych badaczy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W nietypowych aranżacjach, przy dźwiękach z pól i lasów, można było poznać opowieść o dziejach okolic Chełmna z czasów poprzedzających lokację tego miasta.

Szczątki osady w pobliżu wsi Biskupin odkrył w 1933 roku miejscowy nauczyciel, Walenty Szwajcer. Powiadomił o znalezisku prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), jednego z najwybitniejszych polskich archeologów XX stulecia.

Już w 1934 roku rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej.

Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono fragmenty osady i jej umocnień. Wyniki najnowszych badań archeologicznych wskazują jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.

Obecnie muzeum i skansen w Biskupinie należą do najpopularniejszych placówek tego typu w Polsce. Tematyka przyszłorocznej imprezy nie jest jeszcze znana, ale prawdopodobnie także odwoływać się będzie do dziejów ziem obecnej Polski. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry