Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Polacy aktywnie korzystają z bankowości internetowej
2012-09-20
Ponad 10,7 mln indywidualnych klientów oraz 1,1 mln firm aktywnie korzysta z bankowości internetowej - wynika z ósmej edycji raportu netB@nk, przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Wzrasta liczba transakcji realizowanych kartami debetowymi i kredytowymi.

Z raportu zaprezentowanego w czwartek wynika, że bankowość internetowa jest najszybciej rozwijającym się segmentem bankowości - rośnie w tempie 10-15 proc. rocznie.

Według raportu, na koniec drugiego kwartału br. liczba klientów indywidualnych posiadających dostęp do bankowości internetowej wyniosła ponad 19,2 mln osób. To o blisko 2,5 mln użytkowników więcej niż 12 miesięcy wcześniej, te liczby oznaczają wzrost o prawie 15 proc. rok do roku. "Proporcjonalnie w stosunku do liczby nowych umów bankowości internetowej, rośnie również grupa osób, które aktywnie korzystają z internetowego kanału dostępu do usług bankowych. W ciągu ostatniego roku powiększyła się ona o 1,1 mln osób i przekroczyła 10,7 mln użytkowników - co daje wzrost o 11,5 proc. rdr." - napisano w raporcie.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz wskazuje, że Polacy chętnie korzystają z bankowości elektronicznej. "Nie obawiają się o bezpieczeństwo swoich środków i wykonywanych operacji. Utrzymanie kilkunastoprocentowych wzrostów w tak trudnych czasach pokazuje, że planowane i już zrealizowane przez banki inwestycje w rozwój platform internetowych i mobilnych mają uzasadnienie" - powiedział Pietraszkiewicz.

Z raportu wynika, że coraz więcej firm korzysta z bankowości internetowej, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy grupa tych użytkowników z dostępem do bankowości internetowej oraz tych, którzy aktywnie korzystają z tej możliwości, powiększyła się odpowiednio o 12 proc. i 9 proc.

Według raportu miniony kwartał był kolejnym, już dziesiątym z kolei, okresem spadku liczby kart kredytowych. Na koniec marca br. było ich 6,6 mln. W przypadku kart debetowych zaobserwować można natomiast stały wzrost ich liczby, który między pierwszym a drugim kwartałem przyspieszył. Na koniec drugiego kwartału br. było ich ponad 25,7 mln sztuk.

"Liczba transakcji zarówno kartami debetowymi, jak i kredytowymi wyraźnie wzrosła. W porównaniu do danych sprzed 12 miesięcy, w obu kategoriach odnotowano wyraźne wzrosty, w przypadku kart debetowych o blisko 12 proc., a kredytowych ponad 5 proc." - czytamy w raporcie. W drugim kwartale minimalnie spadły średnie kwoty pojedynczych transakcji, ale wzrosły średnie miesięczne obroty na kartach. "To pokazuje, że klienci coraz częściej korzystają z kart przy zakupach za mniejsze kwoty" - napisano. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry