Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Malarstwo Wyczółkowskiego we włocławskim muzeum
2012-09-18
Wystawę obrazów Leona Wyczółkowskiego pt. "Wrażenia z Pomorza" zaprezentowano w Muzeum Etnograficznym we Włocławku. Ekspozycję zorganizowano w ramach obchodzonego w Bydgoszczy Roku Leona Wyczółkowskiego.

Dzieła Leona Wyczółkowskiego z kolekcji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy prezentowane są w muzeum we Włocławku po raz trzeci. Pierwsza wystawa "Leon Wyczółkowski. Grafika, rysunek" miała miejsce w 1983 r., druga "Sztuka Leona Wyczółkowskiego" - w 1998 r.

"Obecna jest prezentacją wybranych obrazów, grafik i rysunków z zakresu pejzażu, widoków i detali architektonicznych związanych z terytorium Pomorza. Znajdziemy na niej prace z lat 1909-1934 ukazujące pejzaż i architekturę różnych miejscowości, od Poznania po Hel" - wyjaśniła Krystyna Kotula, komisarz wystawy.

Na włocławską wystawę bydgoskie muzeum wypożyczyło także dwa wizerunki własne malarza - autoportret z 1912 r. (akwarela) i autoportret z 1927 r. (rysunek tuszem). Ekspozycję we Włocławku tworzy w sumie 35 prac Wyczółkowskiego.

"W prezentowanych dziełach dominują widoki z parku w Gościeradzu, kwitnące sady prześwietlone słońcem, majestatyczne drzewa z Borów Tucholskich. W widokach architektonicznych nie zabrakło charakterystycznych miejsc z Torunia, Gdańska, Świecia czy Koronowa" - zaznaczyła komisarz wystawy.

Prezentowane we Włocławku dzieła to efekt ulubionych przez malarza studiów plenerowych, najczęściej o zachodzie czy wschodzie słońca. Najwięcej z nich pochodzi z okresu gościeradzkiego, czyli po roku 1922. Wówczas Wyczółkowski otrzymał dworek otoczony parkiem, w miejscowości Gościeradz położonej w pobliżu Koronowa, w dowód wdzięczności za dar przekazany dla Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Rok 2012 został poświęcony pamięci malarza przez Radę Miasta Bydgoszczy. Miasto związane jest z postacią artysty poprzez jego częste kontakty z Bydgoszczą w latach 30. Wyczółkowski obdarował także bydgoskie muzeum znaczną częścią swojej spuścizny, a placówka nosi obecnie jego imię.

Leon Jan Wyczółkowski (1852-1936) zaliczany jest do czołówki malarzy polskich. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zasłużony pedagog, wszechstronnie utalentowany, malował, rysował, wykonywał grafiki, sporadycznie także rzeźby.

Dzieła Leona Wyczółkowskiego znajdują się w zbiorach muzeów narodowych i niemal wszystkich muzeach kolekcjonujących polskie malarstwo. Największy i najbardziej różnorodny posiada Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Do dziś w specjalnym dziale muzeum, poświęconym wyłącznie twórczości Wyczółkowskiego, zgromadzono ok. 700 jego prac, w tym obrazy olejne, pastele, akwarele, tempery, tusze, rysunki oraz liczne grafiki. W 2009 r. na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy otwarto oddział Muzeum Okręgowego, pod nazwą Dom Leona Wyczółkowskiego, w którym umieszczono stałą ekspozycję poświęconą artyście.(PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry