Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Dramat Jarosława Jakubowskiego najlepszy w konkursie "Metafory Rzeczywistości"
2012-09-11
Dramat "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego zdobył główną nagrodę tegorocznej edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości" rozstrzygniętego w niedzielę w Poznaniu. Na konkurs organizowany przez poznański Teatr Polski nadesłano 191 tekstów.

W sobotę i w niedzielę w teatrze odbyły się czytania sceniczne trzech finałowych tekstów. "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego został przygotowany pod opieką reżyserską Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Jego autor otrzymał nagrodę w wysokości 15. tys. zł.

"Ten tekst wydał się nam najbardziej interesujący. Jest ważnym spojrzeniem na współczesną Polskę. Uzyskał też najbardziej ciekawą wersję sceniczną podczas czytania performatywnego, to zaważyło na decyzji jury" - powiedział w niedzielę PAP dyrektor Teatru Polskiego i juror konkursu Paweł Szkotak.

Oprócz nagrodzonego tekstu zaprezentowane zostały też dramaty: "Zażynki" Anny Wakulik przygotowany pod opieką reżyserską Katarzyny Kalwat, oraz "Kopia paryskiego metra w kawałkach" Marty Sokołowskiej, przygotowany pod opieką reżyserską Bartosza Zaczykiewicza.

Dramat Jakubowskiego zdobył też nagrodę publiczności w wysokości 5 tys. zł. Dziennikarze przyznali swoją nagrodę, tej samej wysokości, tekstowi Anny Wakulik.

Konkurs na nowy dramat polski poświęcony problematyce współczesnej zorganizowano po raz piąty. Według jego organizatorów, głównym celem przedsięwzięcia jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną.

"Większość nowo powstających polskich tekstów dramatycznych nigdy nie otrzymuje szansy na swą sceniczną premierę. Przyczyną nierzadko jest brak świadomości autora, na czym polega specyfika nadawania tekstowi literackiemu teatralnej formy oraz brak możliwości sprawdzenia konstrukcji dramatu i wiarygodności dialogów przez reżysera i aktorów. Podstawowym założeniem niniejszego projektu jest stworzenie warunków współpracy na linii autor - reżyser - aktor" - powiedział Szkotak.

W pierwszym etapie konkursu wybierane są trzy teksty. Następnie są one przystosowywane do wymogów sceny, przy współpracy z zaproszonymi reżyserami, oraz aktorami Teatru Polskiego. W trzecim etapie przedsięwzięcia następuje ich prezentacja w formie czytań scenicznych.

Teatr Polski w Poznaniu kieruje najwyżej ocenione w kolejnych edycjach konkursu teksty do pełnej realizacji scenicznej. Prapremiera polska spektaklu powstałego na podstawie wybranego w niedzielę dramatu ma, według założeń, odbyć się w sezonie 2012/2013.

Po poprzednich edycjach konkursu, scenicznej wersji doczekały się dramaty "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, "Mykwa" i "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego, "Przyjaciel" Radosława Paczochy, oraz "Śmierć pracownika" Michała Kmiecika.(PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry