Niedziela 2021.08.01 Imieniny: Juliana, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
W środę inauguracja 50. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego MAEO
2012-09-10
Muzykę baroku i renesansu zaprezentują polscy i zagraniczni artyści podczas 50. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego - Międzynarodowego Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis. Jubileuszowa edycja imprezy, poświęcona tym razem muzyce dawnej, rozpocznie się w środę w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Bydgoski Festiwal Muzyczny, jedna z najstarszych cyklicznych imprez tego typu w Polsce, co trzy lata poświęcony jest w całości muzyce dawnej i odbywa się pod nazwą Musica Antiqua Europae Orientalis. W tym roku koncerty poświęcone muzyce dawnej wypełnią siedemnaście wieczorów, a na scenach zaprezentują się wybitni soliści, zespoły i chóry z Europy oraz Japonii, Iranu i Izraela.

Koncerty odbywać się będą nie tylko w gmachu bydgoskiej filharmonii, ale także w Toruniu i Strzelnie. Imprezę otworzy w środę gwiazda barokowej kameralistyki, międzynarodowa grupa L'Arpeggiata, złożona z wokalistów i instrumentalistów specjalizujących się w muzyce baroku, oraz mistrzowie korsykańskiej polifonii - kwintet Barbara Fortuna.

Wśród gości festiwalu znalazł się także chór mnichów z monastyru Wałaam w rosyjskiej Karelii i brytyjski Philip Pickett and The Musicians of The Globe oraz rodzimy Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedaniensis. Na finał zabrzmią Wielka Msza h-moll Bacha (4 października w wykonaniu Scholi Cantorum Gedaniensis i Capelli Bydgostiensis) i "Missa pro pace" Wojciecha Kilara (5 października, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej i Chór Opery Novej pod dyrekcją Rudolfa Tierscha).

Pierwszy festiwal i towarzyszący mu kongres muzykologiczny Musica Antiqua Europae Orientalis odbyły się w 1966 r. z udziałem uczonych z kilku kontynentów. "To była wówczas jedna z niewielu okazji do spotkania się i wymiany doświadczeń naukowców ze Wschodu z kolegami z drugiej strony żelaznej kurtyny" - podkreśliła Eleonora Harendarska, dyrektor Filharmonii Pomorskiej.

Od tej chwili Bydgoszcz jest co trzy lata forum spotkań historyków, muzykologów, wykonawców i teoretyków muzyki ze Wschodu i Zachodu. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy Konferencja Słowianoznawcza pt. "Kultura, literatura, myśl filozoficzna oraz język Słowian wschodnich i południowych w powiązaniach, wzajemnych oddziaływaniach międzykulturowych".

"Wydarzenie kończy tegoroczny cykl dużych międzynarodowych imprez artystycznych, organizowanych przez instytucje kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Cieszę się, że mogliśmy wyasygnować na nie dodatkowe niemałe pieniądze" - zaznaczył w poniedziałek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W ramach nowego mechanizmu finansowania pod nazwą Kujawsko-Pomorskie Menu Kulturalne, wykorzystującego środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, marszałkowska administracja regionu wsparła w tym roku organizację czterech międzynarodowych festiwali. Na Bydgoski Festiwal Muzyczny 2012 przyznano 450 tys. zł. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry