Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
12. Festiwal Harmonica Bridge
2012-08-23
Wirtuozi harmonijki ustnej będą bohaterami 12. Festiwalu Harmonica Bridge, który w piątek rozpocznie się w Toruniu. Występom muzyków z kraju i zagranicy towarzyszyć będą warsztaty instrumentalne i konkurs dla młodych harmonijkarzy.

"Jak zwykle gościć będziemy wirtuozów harmonijki wypowiadających się w różnych konwencjach muzycznych. Goście z Litwy, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Węgier i Meksyku udowodnią, że na harmonijce można grać muzykę klasyczną, folk, hip-hop, bluegrass, ragtime i oczywiście bluesa" - poinformował szef artystyczny festiwalu Sławomir Wierzcholski.

Gościem imprezy będzie m.in. Joan Pau Cumellas (Hiszpania), Steve Baker (Wielka Brytania), Andor Olah (Węgry), ale nie zabraknie też wykonawców krajowych. Z okazji 30-lecia działalności wystąpi Nocna Zmiana Bluesa, której Wierzcholski jest liderem, z towarzyszeniem jazzowego big-bandu pod kierunkiem Bogdana Ciesielskiego.

"Pewnym rozszerzeniem formuły festiwalu będzie występ wirtuozów z Warszawskiego Kwintetu Akordeonowego. Może to dziwić? Nie do końca, zważywszy, że akordeon to bliski krewny harmonijki - w obydwu instrumentach źródłem dźwięku jest stroik przelotowy" - zaznaczył Wierzcholski.

Koncerty festiwalowe od piątku do niedzieli organizowane będą w różnych punktach Starego Miasta w Toruniu. Atrakcją - zwłaszcza dla grających na harmonijce - będą warsztaty instrumentalne, które poprowadzą goście z Wielkiej Brytanii: Steve Baker i Dick Bird; dzień wcześniej wystąpią oni na dziedzińcu Toruńskiego Ratusza Staromiejskiego.

Steve Baker to wirtuoz harmonijki zaliczany do ścisłej światowej czołówki, a przy tym pedagog, mający w dorobku kilka znakomitych podręczników gry na harmonijce, w tym niezrównany "The Harp Handbook". Prowadzi warsztaty i kliniki harmonijkowe w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych.

Dick Bird gra biegle na różnych odmianach gitar, jest szczególnie biegłym mistrzem techniki fingerpicking i gry w otwartych strojach na gitarze akustycznej. Od kilkudziesięciu lat współpracuje ze Steve Bakerem, z którym zakładał formację Have Mercy.

Warsztaty będą prowadzone dla średnio- i bardzo zaawansowanych instrumentalistów. Po raz pierwszy w Toruniu zostanie zorganizowany też konkurs młodych harmonijkarzy.

Festiwal Harmonica Bridge po raz pierwszy zorganizowano w 2001 roku w Bydgoszczy. Z czasem powstała toruńska część imprezy, a od 2006 roku połączono je pod obecną nazwą, symbolizującą "muzyczny most" między obu miastami. Rok temu Bydgoszcz wycofała się jednak z organizacji festiwalu i obecna jego edycja odbywa się jedynie w Toruniu. (PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry