Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Festiwal Światła pod znakiem narodzin gwiazdy
2012-08-21
Projekcje świetlno-muzyczne na ścianach gmachu Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczną we wtorek po zmroku Międzynarodwy Festiwal Światła Skyway. Motywem przewodnim czwartej edycji imprezy są "Narodziny gwiazdy"

"Podczas pięciu festiwalowych dni zobaczymy bardzo różnorodne prezentacje: widowiskowe projekcje, instalacje i akcje specjalne. Zaprezentowane zostaną prace artystów z Węgier, Czech, Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii, Portugalii i Francji" - zapowiedział Mario Jorge da Camara de Melo Caeiro, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway.

Inaugurację imprezy przygotowała węgierska grupa Limelight, której ubiegłoroczna praca "Helios" na Collegium Maximum została uznana przez krytyków i widzów za wydarzenie festiwalu. We wtorek Węgrzy utworzą mapping 3D na fasadzie tego samego budynku.

"Tworzymy historię, którą będzie podróż w różne przestrzenie i wymiary, stworzyliśmy ją specjalnie dla mieszkańców Torunia. To trójwymiarowa historia o naszej wizji gwiazd, opowieść o duchu tego pięknego miasta, które zainspirowało nas do stworzenia kolejnej projekcji" - zapowiedział David Istvan z grupy Limelight.

posłuchaj

Podczas drugiego dnia festiwalu, w środę, w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" rozpocznie się koncert "Voices of the Cosmos". Jest to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz Sebastiana Soberskiego - astronoma z Centrum Astronomii UMK w Toruniu. W ramach "Voices of the Cosmos" wykorzystano oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, Słońce), nagrania archiwalne z misji kosmicznych i sygnały z przestrzeni kosmicznej. Jak zapowiadają organizatorzy, ścieżki instrumentalne wkomponowane w rytmy i tony "dźwięków kosmosu" są stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych.

"Istotą festiwalu jest +ulotny świetlny plan+, który zabiera widzów w podróż z jednego miejsca w drugie. Instalacje korespondują ze sobą, wchodzą we wzajemny dialog, który je wzbogaca. Dlatego powinniśmy docenić zarówno prezentacje widowiskowe, spektakularne, jak i te kameralne, ulotne. Skyway charakteryzuje różnorodność propozycji, kreowanie różnych światów, tym bardziej interesujących, im bardziej jesteśmy ciekawi ich najgłębszego sensu" - zaznaczył Mario Jorge da Camara de Melo Caeiro.

Jako jedno z głównych wydarzeń zapowiadany jest - organizowany każdego dnia imprezy przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Fosie Zamkowej - świetlno-muzyczny science show, którego głównym rekwizytem będzie gigantycznych rozmiarów podświetlony model fulerenu. Fulereny to cząsteczki składające się z parzystej liczby atomów węgla, tworzące zamkniętą, pustą w środku bryłę; odkryto je w 2010 roku za pomocą kosmicznego teleskopu Spitzera w mgławicach planetarnych otaczających wymarłe gwiazdy.

Organizatorzy przygotowali także akcje z dużą liczbą widzów. Na Rynku Staromiejskim odbędzie się "interwencja świetlna", podczas której widzowie festiwalu Skyway, za pomocą latarek o dużym zasięgu, będą brali udział w tworzeniu ulotnych instalacji świetlnych, współgrających z architekturą Starówki.

Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway potrwa do soboty 25 sierpnia. (PAP i inf.własne)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry