Niedziela 2021.08.01 Imieniny: Juliana, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Fala upałów - policja apeluje o ostrożność nad wodą
2012-08-20
Od początku czerwca w całym kraju utonęło już 305 osób; tylko w miniony weekend 14 - wynika z danych KGP. Policja apeluje do osób wypoczywających nad wodą o ostrożność, rozwagę i korzystanie ze strzeżonych kąpielisk.

"Przed nami kolejny upalny tydzień. Jeśli wypoczywamy nad wodą bądźmy ostrożni, rozważni, korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk i nie przeceniajmy swoich możliwości" - zaapelował w poniedziałek w rozmowie z PAP Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Z policyjnych statystyk wynika, że od początku sierpnia utonęło już 57 osób; niechlubne rekordy padły 5 sierpnia - wtedy utonęło 10 osób, a w ubiegłą niedzielę - 8. Jak dotąd najtragiczniejszym miesiącem był lipiec - utonęły wówczas 164 osoby.

Jak podkreślają policjanci najczęściej do utonięć dochodzi w małych zbiornikach wodnych - np. gliniankach, stawach, oraz w niestrzeżonych miejscach. Częstymi przyczynami tych tragedii jest nadmierna ufność w swoje możliwości i alkohol.

"Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jeśli wypoczywamy nad morzem, jeziorem, rzeką i pijemy alkohol, nie wchodźmy do wody. Nie zapominajmy o możliwości szoku termicznego; nie kąpmy się zaraz po opalaniu na słońcu, a do wody wchodźmy stopniowo" - podkreślił Hajdas.

Policja przypomina i apeluje też, aby nie pozostawiać bez opieki dzieci. "Rozmawiajmy z naszymi pociechami o niebezpieczeństwach związanych z kąpaniem się np. w niestrzeżonych miejscach. Są wakacje i dzieci nie zawsze są pod naszą opieką. Najmłodsze dzieci miejmy zawsze +na oku+. Czasem wystarczy kilka sekund aby doszło do tragedii" - przestrzega Hajdas.

Nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich - apelują policjanci. "Nie zakładajmy pokonywania dużych odległości. Zawsze może dojść do sytuacji, że coś się stanie, zabraknie nam sił, doznamy szoku termicznego" - zaznaczył Hajdas.

O zasadach bezpieczeństwa powinny pamiętać też osoby korzystające ze sprzętu do pływania - łodzi, kajaków, rowerów wodnych. "Jeśli wypożyczamy taki sprzęt zawsze sprawdzajmy czy nie jest uszkodzony. Zakładajmy kapoki. Bezwzględnie dotyczy to dzieci. Pamiętajmy również, by nie podpływać do osób kąpiących się w wodzie, tak by np. nie uderzyć w nie łodzią czy nie zalać ich wodą" - zaznaczył Hajdas.

Zaapelował też, by skakać "na główkę" jedynie na basenach, w miejscach do tego wyznaczonych. (PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry