Niedziela 2021.08.01 Imieniny: Juliana, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Zaniedbania pracodawcy przyczyniły się do wypadku w Osówcu
2012-08-17
Zatrucie spalinami z motopompy było najbardziej prawdopodobną przyczyną tragicznego wypadku na terenie jednostki wojskowej pod Bydgoszczą. Państwowa Inspekcja Pracy uznała, że zaniedbano szkolenie pracowników i niedostatecznie ich nadzorowano podczas pracy.

Do tragedii doszło 7 lipca na terenie jednostki wojskowej w Osówcu koło Bydgoszczy. Zginęło wówczas dwóch pracowników cywilnej firmy wykonującej remont kanalizacji oraz żołnierz, który pospieszył im na ratunek.

Jak poinformowano w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy, badanie wypadku przez tę instytucję zostało zakończone sporządzeniem raportu. Dokument nie określa odpowiedzialności poszczególnych osób za tragedię, a jedynie opisuje zaniedbania i przypadki złamania przepisów prawa pracy, których dopuszczono się w Osówcu.

W ocenie inspektorów pracy, w firmie prowadzącej prace remontowe nie przeszkolono należycie pracowników. Zabrakło także odpowiedniego nadzoru podczas wykonywania prac w niebezpiecznych warunkach.

Za zaniedbania pracodawcę ukarano najwyższym możliwym mandatem w wysokości 2 tys. zł. Kto poniesie odpowiedzialność karną za wypadek określi prokuratura wojskowa, która prowadzi śledztwo w sprawie wypadku.

Trzej pracownicy cywilnej firmy zajmowali się na terenie jednostki wojskowej pracami remontowymi instalacji wodno-kanalizacyjnej. Roboty prowadzono w głębokiej na około osiem metrów studzience, w której uruchomiono motopompę napędzaną silnikiem spalinowym.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wydzielany wraz ze spalinami tlenek węgla w krótkim czasie spowodował złe samopoczucie mężczyzn. Robotnicy nie byli w stanie samodzielnie wydostać się na powierzchnię i zaczęli wzywać pomocy. Na pomoc ruszył dowódca warty i jeden z jego podwładnych. W trakcie akcji ratunkowej żołnierz uległ zatruciu tlenkiem węgla i w stanie krytycznym został przewieziony do szpitala, gdzie mimo wysiłków lekarzy zmarł. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry