Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Najbliższe noce pod znakiem "spadających gwiazd"
2012-08-10
Sobotnia i niedzielna noc to najlepszy moment na podziwianie "spadających gwiazd", czyli roju meteorów zwanych Perseidami. Jeśli wybierzemy ciemne miejsce i przyzwyczaimy wzrok do ciemności, możemy zobaczyć kilkadziesiąt "spadających gwiazd" w ciągu godziny.

Specjaliści z Centrum Nauki Kopernik wyjaśniają, że "spadające gwiazdy" to meteory, które pojawiają się w górnych warstwach atmosfery. Krótki i jasny błysk przecinający nocne niebo to efekt przelotu przez atmosferę cząstek materii, nie większych od ziarnka piasku.

"W tym roku moment maksimum roju Perseidów jest spodziewany 12 sierpnia między godziną 9 a 21.30 naszego czasu, z najbardziej prawdopodobnym momentem w okolicach godziny 16.30" - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Dodał, że nie jest to czas korzystny dla obserwatorów w Polsce, bo wtedy panuje jeszcze dzień. "Na pewno warto jednak wyjść na obserwacje w nocy z 11 na 12 i z 12 na 13 sierpnia. W drugiej połowie nocy, kiedy gwiazdozbiór Perseusza, z którego wybiegają Perseidy, świeci wysoko nad naszymi głowami, możemy liczyć na grube kilkadziesiąt meteorów na godzinę" - zauważył uczony.

Perseidy są aktywne od połowy lipca. Ich aktywność sukcesywnie rośnie. Problem w tym - zwrócił uwagę astronom - że w tym roku pełnia Księżyca wypadała 2 sierpnia, a silny blask Srebrnego Globu uniemożliwia obserwacje słabszych zjawisk meteorowych.

"Pełnia już jednak za nami, Księżyc w czwartek znalazł się w ostatniej kwadrze, a więc warunki do obserwacji roju zrobią się co najmniej dobre, a w okolicach samego maksimum wręcz doskonałe" - dodał naukowiec.

Wyjaśnił przy tym, że choć Perseidy wybiegają z konkretnego miejsca na niebie znajdującego się na pograniczu konstelacji Perseusza, Kasjopei oraz Żyrafy, to widać je na całym niebie.

"Znaczne ważniejsze od patrzenia w jakieś konkretne miejsce jest więc wybranie do obserwacji ciemnego miejsca, z którego widać cały lub prawie cały nieboskłon i odpowiednie zaadoptowanie wzroku do ciemności. Dopiero po około kwadransie unikania ostrych źródeł światła nasz wzrok przyzwyczaja się do ciemności i jest w stanie rejestrować nawet bardzo słabe meteory" - dodał astronom.

W Warszawie wspólne obserwowanie roju Perseidów organizuje Centrum Nauki Kopernik (CNK). Organizatorzy zapraszają miłośników astronomii w sobotę o godz. 21 do Parku Odkrywców.

"Wystawimy teleskopy, wygasimy wszystkie światła, będą leżaki i koce. Wystarczy w pogodną noc położyć się pod ciemnym niebem i objąć wzrokiem jak największy obszar nieba. Cierpliwość zostanie wynagrodzona - po kilku minutach powinniśmy zobaczyć pierwszą spadającą gwiazdę" - zachęcają przedstawiciele CNK.

Już trzeci rok z rzędu astronomiczna atrakcja przyciąga też uwagę tysięcy internautów. W ramach akcji "Noc Spadających Gwiazd" na portalu Facebook chęć podziwiania nocnego spektaklu zadeklarowało już 63 tysiące osób. W ubiegłym roku wydarzenie zgromadziło ponad 200 tysięcy internautów. (PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry