Niedziela 2021.08.01 Imieniny: Juliana, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Wystawa prac młodych plastyków w Kruszwicy
2012-08-07
Wystawa prac malarskich uczestników obozu dla wybitnie utalentowanej młodzieży z całego kraju zostanie otwarta w środę w podziemiach zamkowych przy Mysiej Wieży w Kruszwicy.

Organizatorem trwającego już drugi tydzień 14-dniowego pleneru malarskiego nad Gopłem jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, a bierze w nim udział 50 uczniów interesujących się m.in. muzyką, sztukami plastycznymi, astronomią, naukami humanistycznymi, biologią, fizyką i matematyką. Uczestnicy codziennie mają okazję wysłuchania opinii o swoich pracach i rad warsztatowych prof. Mariana Stępaka z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Bazą obozu jest zespół szkół w Kobylnikach koło Kruszwicy. W zeszłym roku podobny obóz był zorganizowany w Zwierzyńcu na Roztoczu.

"Chcemy w tym cyklu odwiedzać miejsca ciekawe, a trochę zapomniane, takie, których historia ma wpływ na naszą tożsamość, ważne dla zrozumienia polskiej literatury i sztuki - miejsca, które pomogą nam poznać siebie. Od każdego uczestnika spotkań oczekujemy aktywnego udziału w zajęciach zgodnie z zainteresowaniami" - powiedziała sekretarz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Maria Mach.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest stowarzyszeniem naukowców, artystów, lekarzy i studentów działającym od ponad 30 lat. Co roku ponad pół tysiąca wybitnie zdolnych dzieci bierze udział w darmowych obozach naukowych, specjalistycznych warsztatach badawczych, indywidualnych stażach w najlepszych laboratoriach, konferencjach naukowych i wydarzeniach kulturalnych.

W roku szkolnym 2011/2012 programem objęto 548 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich województw. Wśród nich jest 354 młodych naukowców, 138 muzyków, 33 plastyków i 23 tancerzy baletowych. Obecnie trwa ocena wniosków na kolejny rok szkolny.

Spośród uczniów znajdujących się pod opieką funduszu 118 ma status stypendystów, który obecnie jest wyróżnieniem o charakterze honorowym i nie wiąże się ze wsparciem finansowym, jak to było w przeszłości. W gronie stypendystów funduszu byli m.in.: pianista Rafał Blechacz (zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina), skrzypaczka Agata Szymczewska (zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego), reżyser Jan Klata (laureat wielu nagród za spektakle), pisarz, prozaik i tłumacz Jacek Dehnel (laureat m.in. Nagrody Kościelskich), programista Tomasz Czajka (laureat międzynarodowych konkursów informatycznych).

Działalność organizacji jest możliwa dzięki wolontariatowi, współpracy wielu pracowników naukowych czołowych uczelni wyższych i instytutów Polskiej Akademii Nauk, a także uznanych artystów. Łącznie opieką stowarzyszenia było już objętych ponad 5 tys. młodych ludzi. Wielu uczestników dawnych obozów, będących dziś np. uczonymi, lekarzami, artystami, przyjeżdża na wakacyjne spotkania w nowej roli - prowadzących zajęcia.(PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry