Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Ponad 27,5 tys. kandydatów na UMK i UKW
2012-07-14
Ponad 27,5 tys. kandydatów zgłosiło się na studia stacjonarne pierwszego stopnia i studia jednolite w dwóch największych uczelniach regionu kujawsko-pomorskiego - Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Na obu uniwersytetach dla rozpoczynających studia przygotowano łącznie ponad 11 tysięcy miejsc na 114 kierunkach.

Na Uniwersytet Mikołaja Kopernika zgłosiło się 22,5 tys. kandydatów, ubiegających się o ponad 8 tysięcy miejsc na 79 kierunkach na wydziałach w Toruniu i na wydziałach w Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Największym zainteresowaniem maturzystów cieszyła się medycyna. Do rywalizacji o 150 miejsc przystąpiło 4320 osób, czyli 28,8 kandydata na miejsce. W czołówce najbardziej obleganych kierunków znalazły się też dwa inne kierunki prowadzone w Collegium Medicum: "farmacja" - 19,93 kandydata na miejsce i "kosmetologia" - 8 kandydatów na miejsce.

Kolejne miejsca pod względem popularności zajęły następujące kierunki: "lingwistyka stosowana - język włoski z językiem hiszpańskim" - 7,6 kandydata na miejsce, "bezpieczeństwo wewnętrzne" - 7,28, "filologia angielska" - 6,81, "dietetyka" - 6,7, "analityka medyczna" - 6,43 i "prawo" - 5,83.

Od nowego roku akademickiego na UMK ma zostać otwartych siedem nowych kierunków studiów pierwszego stopnia: "audiofonologia", "elektroradiologia", "chemia kosmetyczna", "studia wschodnie", "polityka publiczna", "krytyka artystyczna" i "religioznawstwo". Spośród tych kierunków największe zainteresowanie wzbudziła "elektroradiologia" - 4,14 kandydata na miejsce. W przypadku polityki publicznej na 90 miejsc zgłosiło się tylko 35 kandydatów, a w przypadku studiów wschodnich - na 90 miejsc 75 kandydatów.

Na UMK postępowanie rekrutacyjne ma trzy etapy. Kandydaci, którzy nie zostali zakwalifikowani w pierwszym etapie, mają szansę na przyjęcie w drugim lub trzecim etapie. Może bowiem okazać się, że kandydaci zakwalifikowani w pierwszym etapie czy drugim nie zgłoszą się, gdyż na przykład zostali zakwalifikowani również na inny kierunek i wybiorą ten rodzaj studiów.

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego na 3115 miejsc na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie na 35 kierunkach zgłosiło się 5015 kandydatów, czyli średnio 1,6 kandydata na miejsce.

Największą popularnością cieszyły się: "psychologia" - 7,08 kandydata na miejsce, "filologia angielska" - 6,05, "lingwistyka stosowana" o specjalności "język angielski z językiem niemieckim" - 4,73, "lingwistyka stosowana" o specjalności "język angielski z językiem arabskim" - 3,33, "turystyka i rekreacja" - 3,05 i "bezpieczeństwo narodowe" - 2,73.

Z niedużym zainteresowaniem spotkały się "historia", "informacja naukowa i bibliotekoznawstwo", "edukacja techniczno-informatyczna" i "ochrona środowiska", na które zgłosiło się po 0,6 kandydata na miejsce.

Nowym kierunkiem na UKW jest "bezpieczeństwo i higiena pracy", na który zgłosiło się 1,8 kandydata na miejsce.

Na UKW są jeszcze wolne miejsca na ośmiu kierunkach: "filozofia", "informacja naukowa i bibliotekoznawstwo", "lingwistyka stosowana - język niemiecki z językiem rosyjskim", "filologia rosyjska" (dla kandydatów ze znajomością rosyjskiego), "historia", "ochrona dóbr kultury", "edukacja techniczno-informatyczna", "ochrona środowiska".

Kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK Aleksander Anikowski oraz rzecznik UKW Tomasz Zieliński podkreślili, że od kilku lat rośnie zainteresowanie maturzystów kierunkami ścisłymi. W przypadku toruńskiej uczelni wpływ na wybór takich studiów ma m.in. to, że część z nich jest kierunkami zamawianymi. Na przykład na zamawianą "biotechnologię" zgłosiło się niemal 4 kandydatów na miejsce. Na UKW nie ma kierunków zamawianych.

Na UMK w języku angielskim wykładana jest medycyna dla grupy studentów ze Skandynawii, a także są prowadzone studia drugiego stopnia na kierunku "materiały nowoczesnych technologii". (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry