Niedziela 2021.08.01 Imieniny: Juliana, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Wystawa sztuki japońskiej w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu
2012-07-14
Wystawę "Fascynacje. Sztuka japońska w kolekcjach prywatnych od Augusta II do czasów współczesnych" otwarto w piątek w Kamienicy pod Gwiazdą Muzeum Okręgowego w Toruniu.

"Na wystawie prezentujemy przede wszystkim dzieła sztuki pochodzące z okresu Edo. Punktem wyjścia do poznania sztuki japońskiej jest unikalny zbiór porcelany Imari ze zbiorów Augusta II z naszych zbiorów. Elektor saski i król polski z wielkim przejęciem tworzył swoją kolekcję" - powiedział kurator wystawy Paweł Czopiński.

Porcelana Imari była produkowana od drugiej połowy XVII wieku na rynek europejski w miejscowości Arita i cieszyła się wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów. Muzeum Okręgowe w Toruniu może poszczycić się wyjątkowym w skali zbiorem obiektów ze zbioru Augusta II. Obiekty posiadają szlifowane i malowane numery porządkujące, jakimi oznaczono porcelanę z kolekcji królewskiej, tzw. numery Johanneum.

Na wystawie pokazano też pełne wyrafinowanej prostoty kamionkowe naczynia i charakterystyczne wyroby z laki, pokazujące niezwykły kunszt japońskich mistrzów rzemiosła artystycznego.

Osobną częścią wystawy stanowi kolekcja broni, głównie mieczy katana. Szczególną uwagę zwracają wykonane z wielkim kunsztem tsuby, czyli osłony zabezpieczające przed zsunięciem się ręki z rękojeści na ostrze.

Kurator wystawy podkreślił, że wiele niezwykłych arcydzieł sztuki japońskiej znalazło się w polskich zbiorach muzealnych i prywatnych, dzięki pasji kolekcjonerów już nieżyjących, jak Feliks Manggha Jasieński, Henryk Grohman i Tadeusz Wierzejski, jak i współczesnych, którzy najczęściej starają się zachować anonimowość.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą: z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz z licznych kolekcji prywatnych.

Wystawa w Kamienicy pod Gwiazdą będzie czynna do 4 listopada.(PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry