Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!
2012-07-12
Mężczyzna jest jak bankomat - ma ograniczone zasoby. Nie można z nich tylko czerpać, trzeba także zainwestować w zdrowie - mówił dr Roman Sosnowski podczas konferencji promującej zorganizowaną przez ministerstwo zdrowia kampanię pod hasłem "Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!".

Rozpoczęta przez Ministerstwo Zdrowia kampania edukacyjna skierowana jest do mężczyzn powyżej 45. roku życia i dotyczy profilaktyki nowotworów układu moczowo -płciowego (prostaty, nerki i pęcherza moczowego). Ma przede wszystkim zachęcić do zdrowego stylu życia i corocznej kontroli urologicznej. Partnerem współfinansowanego przez Unię Europejską projektu jest Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej.

Populacja mężczyzn powyżej 45. roku życia liczy w Polsce około 7 milionów. W roku 2008 na nowotwory układu moczowo - płciowego zachorowało 15 276 mężczyzn, co stanowiło 23 proc. wszystkich nowych zachorowań na nowotwory. Zmarło około 8 tysięcy - większość w wieku produkcyjnym. Ponad 1/2 zachorowań wystąpiła wcześnie - w wieku od 45 do 64 lat. Jak wynika z dotychczas zaobserwowanych tendencji, zachorowalność i umieralność na nowotwory złośliwe układu moczowo - płciowego stale rośnie, a jednocześnie są one rozpoznawane za późno, co utrudnia leczenie. Statystyki te wypadają znacznie gorzej niż w krajach Europy Zachodniej.

Wielu zachorowaniom zapobiegłby zdrowszy tryb życia - rzucenie palenia czy zdrowsza dieta. Znaczenie mają też czynniki zawodowe.

"W opinii wielu mężczyzn dbanie o swoje zdrowie i poddawanie się badaniom, zwłaszcza urologicznym, jest krępujące, chcemy, aby panowie zrozumieli i uwierzyli, że profilaktyka wzmacnia męskość" - mówiła mgr Mariola Kosowicz, kierownik zakładu psychoonkologii Centrum Onkologii. - "Straszenie chorobami nie jest skuteczne. Lepiej sprawdza się strategia dowołująca się do opłacalności i odpowiedzialności. Opłaca się dbać o zdrowie, ponieważ dzięki temu mężczyzna może zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim".

Program profilaktyczny ukierunkowany jest w szczególności na pracowników wykonujących zawody o podwyższonym prawdopodobieństwie zachorowania na te choroby - osoby zatrudnione z przemyśle metalurgicznym, koksowniczy, hutniczym, chemicznym czy paliwowo-energetycznym. Przeszkolonych zostanie 6 tys. lekarzy - specjalistów medycyny pracy, medycyny rodzinnej podstawowej opieki zdrowotnej i urologów. Odbywają się także spotkania edukacyjne, które prowadzący je dr Roman Sosnowski i mgr Mariola Kosowicz porównują do świeckich rekolekcji (dr Sosnowski wygłosił na konferencji dobrze przyjęte przez publiczność kazanie na tematy zdrowotne). Już pojawiły się prasowe reklamy oraz radiowe telewizyjne spoty zachęcające mężczyzn, by zajęli się swoim zdrowiem przynajmniej równie troskliwie, co samochodem. W Dniu Ojca na Facebooku uruchomiony został profil kampanii "Zadbaj o swojego tatę". (PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry