Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Żołnierz z jednostki w Osówcu pośmiertnie awansowany
2012-07-12
Starszy sierżant Artur Piaszczyński z jednostki w podbydgoskim Osówcu został pośmiertnie awansowany na wniosek Dowódcy Sił Powietrznych. Wojskowy zmarł na skutek zatrucia czadem, którego padł ofiarą niosąc w sobotę pomoc cywilom na terenie swojej jednostki.

Jak poinformował ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych, sierżant został awansowany pośmiertnie do stopnia młodszego chorążego. Jest to dowód uznania dla jego postawy podczas ratowania cywilów, którzy zatruli się czadem na terenie jednostki wojskowej.

Sierżant Piaszczyński dowodził w sobotę wartą w jednostce wojskowej Sił Powietrznych w Osówcu. Tego dnia trzech pracowników cywilnej firmy prowadziło tu prace remontowe instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Roboty prowadzono w głębokiej na około osiem metrów studzience, w której uruchomiono motopompę napędzaną silnikiem spalinowym. Prawdopodobnie wydzielany wraz ze spalinami tlenek węgla spowodował, że mężczyźni źle się poczuli i zaczęli wzywać pomocy.

Piaszczyński, wraz z jednym z podwładnych, ruszył na pomoc robotnikom. W trakcie akcji ratunkowej żołnierz uległ prawdopodobnie zatruciu tlenkiem węgla i w stanie krytycznym został przewieziony do szpitala, gdzie mimo wysiłków lekarzy zmarł.

Pogrzeb młodszego chorążego Artura Piaszczyńskiego, z wojskowymi honorami, odbył się w czwartek w Bydgoszczy. Dowódca Sił Powietrznych wystąpił również z wnioskiem o uhonorowanie drugiego z uczestników akcji ratunkowej w Osówcu, wartownika, st. szer. Dawida Napierały, Medalem za Ofiarność i Odwagę.

Wyjaśnianiem przyczyn i okoliczności wypadku zajmuje się wojskowa prokuratura. Państwowa Inspekcja Pracy bada, czy cywile pracowali zgodnie z przepisami i byli odpowiednio przeszkoleni. (PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry