Niedziela 2021.08.01 Imieniny: Juliana, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
25 lipca posiedzenie komisji zdrowia ws. prywatyzacji uzdrowisk
2012-07-12
25 lipca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w sprawie planowanej prywatyzacji uzdrowisk - zapowiedział konferencji prasowej przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS). Sprawa dotyczy m.in. uzdrowiska w Ciechocinku.

Jak donosiły w czerwcu media, Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać uzdrowiska w Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Busku-Zdroju, Rymanowie i Świnoujściu. Jedynym, które ma pozostać w rękach państwa, będzie Krynica-Żegiestów.

Piecha poinformował, że to posłowie wnioskowali o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji, na które zaproszeni mają być ministrowie zdrowia i skarbu państwa - Bartosz Arłukowicz i Mikołaj Budzanowski, a także przedstawiciele dyrekcji uzdrowisk, związków zawodowych i władz samorządowych.

Szef komisji zdrowia podkreślił, że uzdrowiska powinny być "wartością ogólnonarodową i nie powinny być prywatyzowane".

"Koalicja PO-PSL chce w prosty sposób sprywatyzować za niewielkie pieniądze uzdrowiska w Kołobrzegu, Świnoujściu, Rymanowie-Zdroju, Lądku-Zdroju i Busku-Zdroju" - podkreślił Piecha. Zwrócił uwagę, że jedynym uzdrowiskiem, które miałoby pozostać w rękach państwa jest Krynica, ponieważ prowadzone są tam prace modernizacyjne finansowane z budżetu państwa. "Wyremontować za pieniądze publiczne i za śmieszne pieniądze sprzedać" - zaznaczył Piecha.

Czesław Hoc (PiS) zauważył, że uzdrowisko w Kołobrzegu ma zostać sprywatyzowane za - jak mówił - 20 mln złotych. Przypomniał obietnice PO, że nie będzie prywatyzować służby zdrowia oraz zapewnienia, że "lecznictwo uzdrowiskowe jest ważnym elementem systemu". Według Hoca rząd podejmuje decyzje o prywatyzacji bez konsultacji. "To arbitralna decyzja: +prywatyzujemy za przysłowiową czapkę gruszek+" - ocenił poseł.

"Dzisiaj rząd PO podnosząc wiek emerytalny, sprzedając uzdrowiska, które jeszcze pozostały w rękach Skarbu Państwa daje wyraźny sygnał do społeczeństwa - pracujcie do śmierci. Nawet możliwości podratowania zdrowia w uzdrowisku państwowym obywatele polscy mieć nie będą" - przekonywał Joachim Brudziński (PiS). Jego zdaniem "dla tej władzy najważniejsze jest, żeby zgadzały się słupki i wskaźniki".

Do sprawy odniosła się rzeczniczka prasowa Ministerstwa Skarbu Państwa Magdalena Kobos. Jak powiedziała w czwartek PAP, prywatyzacja uzdrowisk nie ograniczy dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego finansowanego ze środków publicznych, czyli NFZ, ZUS itp.

Podkreśliła, że NFZ, który ma obowiązek kontraktowania świadczeń w trybie publicznym, kieruje się ich jakością i ceną, a nie strukturą własnościową akcjonariatu spółki uzdrowiskowej.

"Nie chcemy likwidować symboli polskich uzdrowisk np. Ciechocinka" - zapewniła Kobos. "Prywatyzacja uzdrowisk podniesie jakość i zakres usług, kuracjusze będą mieć szansę na otrzymanie świadczeń wyższej jakości" - przekonywała.

Według Kobos prywatyzacja ma umożliwić spółkom uzdrowiskowym - dzięki uzyskaniu dodatkowego kapitału - dynamiczny rozwój i tym samym stworzyć warunki do skutecznego konkurowania na rynku tego typu usług. Jako przykład podała uzdrowisko Nałęczów, które zostało sprywatyzowane w 2001 r.

"W ciągu zaledwie kilku lat zostało całkowicie wyremontowane, znacznie poszerzono listę zabiegów, wybudowano nowoczesny budynek rekreacyjny i podniesiono komfort usług. Zyskała także gmina, dla której uzdrowisko jest wielkim atutem i służy działaniom promocyjnym" - wskazała rzeczniczka.

Dodała, że utrzymanie statusu uzdrowiskowego prywatyzowanych spółek mieści się w zakresie negocjacji z potencjalnymi inwestorami. Odpowiednie zapisy dotyczące zobowiązań inwestorów mają odzwierciedlenie w podpisanych dotychczas umowach sprzedaży spółek uzdrowiskowych.

"Polskie uzdrowiska dzięki prywatyzacji stają się bardziej konkurencyjne i lepiej promowane. Wyższy standard i lepszy serwis pomagają przyciągnąć nie tylko klientów w ramach umów z NFZ, ale także komercyjnych z kraju i zagranicy" - podsumowała.

Według "Planu prywatyzacji na lata 2012-2013" przedstawionych przez Ministerstwo Skarbu Państwa przewidywana jest prywatyzacja 13 spółek uzdrowiskowych. Liczba spółek uzdrowiskowych wyłączonych z prywatyzacji ma zostać ograniczona do siedmiu.

MSP poinformowało, że w 2010 r. resort sprywatyzował osiem uzdrowisk: Uzdrowisko Kraków-Swoszowice Sp. z o.o, Uzdrowisko Ustka Sp. z o.o., Solanki Uzdrowisko Inowrocław Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ustroń S.A., Uzdrowisko Połczyn S.A., Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A., Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. i Uzdrowisko Wieniec Sp. z o.o.

W 2011 r. były to: Uzdrowisko Przerzeczyn Sp. z o.o., Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o., Uzdrowisko Kamień Pomorski Sp. z o.o., Uzdrowisko Konstancin-Zdrój Sp. z o.o. i Uzdrowisko Iwonicz S.A. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry