Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Halabardnicy rozpoczęli letnie patrole w Toruniu
2012-07-09
Trzech halabardników rozpoczęło patrolowanie o zmroku ulic Starego Miasta w Toruniu. Do końca lata, w każdy weekend, straż nocna w stylizowanych uniformach, wzywać będzie turystów i mieszkańców miasta do gaszenia światła i udawania się na spoczynek.

"Gdy nad Toruniem zapada zmrok, na ulice wyrusza trzyosobowy oddział halabardników, którzy dawnym obyczajem nawołują do pogaszenia świateł i udania się na spoczynek, a od krnąbrnych żądają myta. Halabardnicy patrolują toruńskie ulice już od sześciu lat, uatrakcyjniając letnie wieczory na starówce i - jak obserwujemy - pomysł zyskał duże uznanie turystów, którzy chętnie fotografują się ze strażnikami" - podkreśliła Sylwia Derengowska z zespołu prasowego toruńskiego magistratu.

Odgrywających scenki z życia średniowiecznych stróżów prawa można będzie spotkać w letnie weekendy po zmroku. Stroje strażników to swobodne nawiązanie do ubiorów XVI-wiecznych, bo w ikonografii miasta zachowało się niewiele historycznych wizerunków straży miejskiej.

Halabardnicy ubrani są w białe koszule, szare, pikowane kamizelki z biało-niebieską szachownicą na plecach (barwy Torunia), czerwone spodnie i skórzane buty. Na głowach mają hełmy, a w rękach halabardy, zaś ich dowódca w rękach niesie kołatkę i latarenkę.

Niecodzienni strażnicy promują gród Kopernika także w innych miastach. W ubiegłym roku patrol toruńskich strażników miejskich w stylizowanych na średniowiecze strojach historycznych odwiedził Trójmiasto oraz Olsztyn, by zachęcić turystów do przyjazdu do Torunia. (PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry