Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
W Toruniu rozpoczął się 5. Tour de Carillion
2010-06-20
Piąta edycja Tour de Carillon, mobilnego festiwalu muzycznego "grających dzwonów", rozpoczęła się w niedzielę w Toruniu. Do 28 czerwca carillon odwiedzi miejscowości w regionie kujawsko-pomorskim związane z Fryderykiem Chopinem.

"Ten mobilny, uliczny festiwal muzyczny, to seria koncertów z udziałem instrumentu będącego sterowanym klawiaturą zespołem dzwonów. Podczas tegorocznych występów zagra pierwszy mobilny carillon w Polsce +Gdańsk+" - powiedziała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Potężny instrument składa się z zespołu dzwonów, na których można wybijać melodie za pomocą specjalnej klawiatury. Łączna masa 48 dzwonów to ponad cztery tony.

Większość carillonów znajduje się na wieżach i takie stacjonarne wersje są dość często spotykane w europejskich miastach. W Polsce zachowały się jeszcze dwa carillony, oba umieszczono w kościołach w Gdańsku.

"To już piąta edycja festiwalu organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Carillonowe. Jego gwiazdą będzie jak co roku gdańska carillonistka o międzynarodowej renomie - Monika Kaźmierczak" - dodała Krzemińska.

Razem z nią wystąpi absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku - Anna Kasprzycka oraz Magdalena Cynk - dyrektor artystyczny festiwalu, kompozytor, carillonista, pedagog i krytyk muzyczny.

W programie znajdą się utwory będące bezpośrednią inspiracją twórczości Fryderyka Chopina. Muzycy zagrają również aranżacje utworów samego Chopina i kompozycje pisane pod jego wpływem jak mazurki Karola Szymanowskiego, Tadeusza Kasserna czy Aleksandra Tansmana. Ponadto w repertuarze przewidziano także tematy z filmów takich jak "Skrzypek na dachu", "Pianista" czy "Pan Tadeusz".

W tym roku trasa festiwalu w regionie kujawsko-pomorskim będzie przebiegać przez miejscowości związane z Fryderykiem Chopinem. Carillon odwiedzi między innymi Bydgoszcz, Włocławek, Grudziądz, Golub-Dobrzyń, Nieszawę, Ciechocinek, Kikół, Lipno, Skępe, Radziejów, Chełmno i Świecie. W lipcu festiwal odwiedzi województwo pomorskie. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry