Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
PSP: bardzo trudna sytuacja na południu kraju - powódź i osuwiska
2010-06-06
Sytuacja na południu kraju jest bardzo trudna. Wały nie wytrzymują naporu wody w miejscach, gdzie zostały uszkodzone podczas poprzedniej powodzi. W Małopolsce z powodu osuwisk od świata odciętych jest kilka gmin - podał rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

Po południu w Warszawie obradował rządowy zespół zarządzania kryzysowego, któremu przewodniczył szef MSWiA Jerzy Miller.

Jak powiedział PAP po tym spotkaniu kpt. Piotr Cholajda z Komendy Głównej PSP, analizowano m.in. to, jak kolejna fala powodziowa wpływa na osłabione już wały przeciwpowodziowe oraz ewentualny rozwój wydarzeń po zapowiadanych na kolejne dni burzach. "Może to drastycznie podnieść poziom wód w rzekach" - powiedział Cholajda.

"W Małopolsce, na Podkarpaciu, w woj. świętokrzyskim i lubelskim zalewane są ponownie obszary, które zalane zostały podczas majowej powodzi. Wały nie wytrzymują w miejscach gdzie były uszkodzone i naprawiane" - powiedział PAP Frątczak.

Jak dodał, opaski (które zastosowano w miejscach rozmycie wałów przez poprzednią falę - PAP) powstrzymały jednak w pewnym stopniu wodę i rozmiar zniszczeń jest mniejszy.

"W Małopolsce najtrudniej jest obecnie w miejscowości Szczucin i w jej okolicach. Woda przelała się przez wał i doszło do jego lekkiego rozmycia. Zalewanych jest osiem miejscowości, ewakuowano ok. 3 tys. osób" - powiedział Frątczak.

Zaznaczył, że problem nie dotyczy jedynie Wisły, ale i innych rzek tego rejonu - Dunajca, Popradu, Raby i ich dopływów.

"Tereny te nadal zmagają się też z dużą ilością osuwisk. Kilka gmin zostało całkowicie odciętych od świata. Żywność i wodę można dostarczać mieszkańcom jedynie przy pomocy śmigłowców" - dodał.

Na Podkarpaciu najgorzej jest w rejonie Tarnobrzega. Ponownie doszło do zalania dzielnic na peryferiach miasta. "Na zagrożonych terenach mieszka ok. 3,2 tys. osób. Niewiele z nich zdecydowało się jednak na ewakuację" - podkreślił Frątczak.

Z wielką wodą - jak zaznaczył zmaga się też Jasło. "Miasto doznało już poważnych zniszczeń" - powiedział Frątczak. "Na trasie do przejścia granicznego w Barwinku utknęło kilkadziesiąt TIR-ów. Nie mogą przejechać z powodu rozmytej drogi. Zalane zostały też ponownie Ropczyce" - dodał rzecznik.

Trudna sytuacja jest także w woj. świętokrzyskim. "Woda przelewa się przez opaskę, wał zbudowany w miejscu przerwania poprzedniego. Obecnie skupiamy się na obronie huty szkła. W akcji bierze udział m.in. wojskowy śmigłowiec" - powiedział rzecznik.

Podobna sytuacja jest też w Zastowie Lubelskim, gdzie również woda przelewa się przez opaskę zbudowaną w miejscu wyrwy w starym wale.

"Doszło też wczoraj do przesiąkania wału na warszawskiej Białołęce. Sytuacja jest jednak opanowana, wał został umocniony" - dodał Frątczak.

Jak podkreślił, sytuację utrudnia fakt, że wały są już nasiąknięte wodą i osłabione poprzednią powodzią. "Pocieszające jest to, że tym razem fala jest krótsza. Przechodzi jeden, dwa dni" - powiedział.

Kolejna fala wezbraniowa spokojniej przechodzi natomiast na Odrze. Poziomy wody są zdecydowanie mniejsze niż podczas poprzedniej fali powodziowej.

"W sumie w akcjach na terenie całego kraju bierze udział ok. 17 tys. strażaków. Do województw najbardziej zagrożonych skierowano ratowników z innych rejonów kraju" - powiedział Frątczak.(PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry