Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Ks. Jerzy Popiełuszko - nowym błogosławionym
2010-06-06
Ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. Podczas mszy, która zgromadziła ok. 140 tys. wiernych, dekret o beatyfikacji odczytał wysłannik papieski abp Angelo Amato. Potem w procesji przeniesiono relikwie ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Nie okazywał wrogości swoim przeciwnikom, w kazaniach wzywał do zgody, nawoływał, by zło dobrem zwyciężać - podkreślali uczestniczący w niedzielnych uroczystościach w Warszawie duchowni, wspominając kapelana Solidarności.

W związku z beatyfikacją słowa do Polaków skierował przebywający z pielgrzymką na Cyprze papież Benedykt XVI. "Serdeczne pozdrowienie kieruję do Kościoła w Polsce, który dziś raduje się wyniesieniem na ołtarze ks. Jerzego Popiełuszki. Jego ofiarna posługa i męczeństwo są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem. Niech jego przykład i wstawiennictwo budzi gorliwość kapłanów i rozpala miłość wiernych" - powiedział papież.

Wysłannik Benedykta XVI, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato, który wygłosił homilię podczas mszy beatyfikacyjnej na pl. Piłsudskiego, mówił, że ks. Jerzy przy pomocy jedynie duchowych środków, takich jak prawda, sprawiedliwość oraz miłość, domagał się wolności sumienia obywatela i kapłana. Podkreślał, że ks. Popiełuszko zachęcał, aby dążyć do zgody i pokoju, nie uciekając się do nienawiści i zemsty. "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy" - cytował słowa ks. Popiełuszki. Przypominał również, że ks. Jerzy nie wykazywał wrogości wobec swoich przeciwników i oprawców, a w kazaniach wzywał do zgody.

Także metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, wspominając ks. Popiełuszkę, podkreślał, że w swoich kazaniach mówił o "bolesnych problemach deptania praw ludzkich, godności człowieka, o łamaniu sumienia", jednocześnie zachęcając do pojednania. "Ksiądz Jerzy zdawał sobie sprawę z grożącego mu niebezpieczeństwa. Gdy go ostrzegano, odpowiadał: rola księdza jest taka, by głosić prawdę i za prawdę cierpieć, jeśli trzeba, nawet za prawdę oddać życie" - mówił abp Nycz.

W mszy beatyfikacyjnej, koncelebrowanej przez około 100 biskupów i 2 tys. kapłanów z kraju i z zagranicy, wzięło udział 140 tys. ludzi. Większość osób przybyła na uroczystości do Warszawy w ramach zorganizowanych grup pielgrzymkowych z parafii.

W nabożeństwie uczestniczyli również m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie: Sejmu Bronisław Komorowski i Senatu Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, b. premier Tadeusz Mazowiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący PE Jerzy Buzek.

"Jego męczeńska śmierć stworzyła szansę, że dobrem pokonaliśmy zły system. System, który często był systemem krwawym, którego ofiarą padł także ksiądz Popiełuszko" - powiedział Komorowski po mszy beatyfikacyjnej.

W uroczystości wzięli udział również stuletnia matka ks. Popiełuszki, Marianna, i jego rodzeństwo. Abp Nycz podziękował matce ks. Jerzego "za syna kapłana i męczennika".

Po zakończeniu uroczystości na pl. Piłsudskiego kilka tysięcy wiernych przeszło 12 km w procesji z relikwiami ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie relikwie wprowadzono do Panteonu Wielkich Polaków. Znajduje się on w dolnej części świątyni. Umieszczono w nim symboliczny grób papieża Jana Pawła II. Pochowani są tam m.in.: ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski.

Na poszczególnych odcinkach procesji relikwie i obraz beatyfikacyjny namalowany przez lubelskiego artystę Zbigniewa Kotyłłę niesione były przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii. Pierwszy odcinek prowadził bp Piotr Jarecki, drugi - bp Tadeusz Pikus, trzeci - ks. Maciej Zieliński, a czwarty - abp Nycz.

Uroczystości przebiegły spokojnie, bez incydentów. Pogotowie udzieliło pomocy blisko 40 osobom, były przypadki omdleń, zasłabnięć, odwodnień.

W związku z uroczystościami w Warszawie zamknięta dla ruchu była część ulic, były zmiany w komunikacji miejskiej, dodatkowymi pojazdami wzmocniono linie, które przywoziły i rozwoziły uczestników uroczystości, częściej kursowało metro, zorganizowano parkingi dla autokarów.(PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry