Środa 2023.02.01 Imieniny: Brygidy, Ignacego Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Bydgoski Marzec - historia i teraźniejszość
2013-03-16
W  Bydgoszczy odbyły się uroczystości  rocznicowe wydarzeń marca 1981 roku. O rolniczym proteście i o pobiciu działaczy "Solidarności"  mówili uczestnicy tamtych  wydarzeń, m.in. obecny senator Platformy Obywatelskiej, Jan Rulewski.

posłuchaj

Kilkanaście osób otrzymało odznaczenia państwowe - Krzyże Oficerskie, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyże Wolności i Solidarności.

Uroczystościom towarzyszyła  manifestacja przed Filharmonią Pomorską, w której trwała oficjalna gala.  Organizatorzy m.in.: Bydgoski Klub Gazety Polskiej, Solidarni 2010, chcieli zaakcentować, że władza to służba a nie przywileje.  Bronili suwerenności Polski i domagali się pełnej wolności słowa, która ich zdaniem jest zagrożona.

posłuchaj

Wydarzenia Bydgoskie rozegrały się 19 marca 1981 r. Na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy przybyła delegacja NSZZ "Solidarność" i rolników domagających się zarejestrowania rolniczej Solidarności.
W programie sesji uwzględniono ich wystąpienie na temat strajku okupacyjnego, prowadzonego od trzech dni przez rolników w siedzibie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Bydgoszczy.

Wbrew uzgodnieniom, sesję WRN niespodziewanie zakończono, nie dając delegacji dojść do głosu. Część radnych wyszła z sali, a reszta, wspólnie z działaczami związkowymi, chciała zredagować protest w tej sprawie do władz.

W tym czasie do budynku wezwano oddziały ZOMO (Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej), które nakazały zgromadzonym opuścić salę. Gdy ci stawili opór, milicja siłą wyprowadziła wszystkich z budynku. W czasie akcji poważnie pobity został lider bydgoskiej "Solidarności" Jan Rulewski, działacz związku Mariusz Łabentowicz i działacz chłopski Michał Bartoszcze.
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry