Środa 2023.02.01 Imieniny: Brygidy, Ignacego Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Kard. Nycz: powiedzieliśmy papieżowi, że Polska na niego czeka
2013-03-15
Wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem powiedzieliśmy Ojcu Świętemu, że Polska na niego czeka; po formalnym zaproszeniu przez Episkopat i władze kraju można realnie myśleć o wizycie papieża w Polsce – powiedział w piątek PAP metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz, który przebywa w Rzymie, podkreślił, że czwartkowa msza św. na zakończenie konklawe była dla niego wielkim przeżyciem. „Odprawialiśmy ją razem z papieżem w tym samym miejscu, w którym został wybrany - w Kaplicy Sykstyńskiej. Msza św. była wyjątkowa i szczególna w tym znaczeniu, że Ojciec Święty w niezwykle bezpośredni i prosty sposób w krótkiej, ale głębokiej homilii skierował do nas słowa swoistego programu dla Kościoła, który chce prowadzić jako nowy papież” – powiedział PAP metropolita warszawski.

„Ojciec Święty mocno akcentował, że jeżeli nie jesteśmy wyznawcami Chrystusa, którzy go autentycznie przyjmują wraz z krzyżem, to grozi nam, że będziemy biskupami, kardynałami, papieżami, księżmi, świeckimi, ale mało przydatnymi dla misji Kościoła, który ma głosić zbawienie światu” – dodał. Kard. Nycz ocenił, że papież Franciszek w pierwszych dniach pontyfikatu pokazał, że będzie wychodził do ludzi i przemawiał do nich w prosty i bezpośredni sposób.

Metropolita warszawski podkreślił, że piątkowa audiencja dla kardynałów była bardzo serdeczna. „Papież długo rozmawiał z każdym z kardynałów. Myśmy podeszli do niego razem z kard. Stanisławem Dziwiszem. Powiedzieliśmy Ojcu Świętemu, że Polska na niego czeka. Mówiliśmy o obchodach 1050-lecia chrztu Polski. Poprosiliśmy, by te obchody mogły być połączone z kolejnym Światowym Dniem Młodzieży zorganizowanym w Polsce. Papież to przyjął z życzliwym, serdecznym uśmiechem. Myślę, że po formalnym zaproszeniu Ojca Świętego prze Konferencję Episkopatu Polski i władze państwowe można realnie myśleć o wizycie papieża w Polsce – ojczyźnie Jana Pawła II” – powiedział kard. Nycz.

Pytany przez PAP, na ile realne jest zorganizowanie ŚDM w Polsce kard. Nycz odpowiedział: „Jest to realne dlatego, że decyzja w Rzymie jeszcze nie jest podjęta”. „Zapadnie ona w najbliższych miesiącach, ponieważ kolejne miejsce spotkania młodych ogłasza się na zakończenie Światowych Dni Młodzieży – najbliższe odbędą się w lipcu tego roku w Rio de Janeiro w Brazylii. Wtedy ostatecznie dowiemy się, czy następne będą w Polsce” – zaznaczył metropolita warszawski.

Episkopat Polski stara się, by Światowe Dni Młodzieży w 2015 r. odbyły się w Krakowie i rozpoczęły obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Biskupi skierowali pod koniec 2011 r. list w tej sprawie do papieża Benedykta XVI. Do tej pory nie zapadała żadna decyzja.

Paweł Rozwód (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry