Środa 2023.02.01 Imieniny: Brygidy, Ignacego Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Rozpoczęło się konklawe
2013-03-12
W Watykanie rozpoczęło się konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI po jego abdykacji. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostały zamknięte, gdy wypowiedziano słowa "extra omnes". Kardynał, który zostanie wybrany na papieża, zaraz po wyborze będzie się przygotowywał do pierwszego spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra w Pokoju Łez, niewielkim pomieszczeniu przy Kaplicy Sykstyńskiej.

Kardynał, który zostanie wybrany na papieża, zaraz po wyborze będzie się przygotowywał do pierwszego spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra w Pokoju Łez, niewielkim pomieszczeniu przy Kaplicy Sykstyńskiej.

To jedno z najtajniejszych miejsc konklawe, znajdujące się po lewej stronie od ołtarza Kaplicy. Swą nazwę zawdzięcza temu, że właśnie tam nowi papieże bezpośrednio po przyjęciu wyboru przeżywają bardzo silne emocje. Wielu z nich płakało po wyborze ze wzruszenia. Tam również nowy biskup Rzymu ubiera się w przygotowane dla niego szaty.

W pokoju stoi sofa z czerwonego aksamitu. Jest też figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Światło w nim jest przygaszone.

Na nowego papieża czekać będą tam sutanny uszyte przez znany zakład krawiecki Gammarelli, do wyboru w trzech rozmiarach - małym, średnim i dużym. Gotowe są także buty różnej miary oraz wszystkie pozostałe elementy papieskiego stroju, wśród nich peleryna i spinki do koszuli.

Stamtąd papież uda się na loggię bazyliki watykańskiej, by pokazać się światu i udzielić błogosławieństwa wiernym zgromadzonym na placu Świętego Piotra.(PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry