Środa 2023.02.01 Imieniny: Brygidy, Ignacego Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Rzym żegna Benedykta XVI
2013-03-10
Ponad tydzień po abdykacji Benedykta XVI i przed rozpoczynającym się we wtorek konklawe Rzym żegna niemieckiego papieża i przygotowuje się na powitanie jego następcy. W całym mieście widać tysiące plakatów i zdjęć papieża-emeryta wraz ze słowami podziękowań.

"Grazie Benedetto" - zdjęcia z takim napisem rozlepione są na autokarach turystycznych kursujących między najważniejszymi zabytkami Wiecznego Miasta. Papież Ratzinger spogląda także na kierowców z plakatów na autobusach komunikacji miejskiej.

Osobne dziękczynne plakaty przygotowały władze Rzymu. Pod zdjęciem Benedykta XVI widnieje napis: "Pozostaniesz zawsze z nami. Dziękujemy". Fotografie te wiszą obok jeszcze niezdarnych plakatów wyborczych, jakie pozostały po lutowych wyborach parlamentarnych.

Takich inicjatyw, których celem jest wyrażenie wdzięczności papieżowi-emerytowi, jest wiele.

Ale największe zainteresowanie czy wręcz zdumienie wzbudzają plakaty z zapałem fotografowane przez rzymian i turystów z całego świata.

"Na konklawe głosuj na Petera Kodwo Appiah Turksona" - takie hasło znajduje się na zdjęciu pochodzącego z Ghany kardynała, przewodniczącego Papieskiej Rady Iustitia et Pax (Sprawiedliwość i Pokój), uważanego za jednego z tzw. papabili, choć o małych szansach na wybór. Nikt nie podpisał się pod tą inicjatywą, która oceniana jest najczęściej jako wysublimowany bądź spektakularny żart w wyjątkowej sytuacji, do jakiej doszło po abdykacji papieża.

W sklepach z dewocjonaliami i pamiątkami więcej jest tych, związanych z błogosławionym Janem Pawłem II niż Benedyktem XVI. Kupcy mówią, że sprzedają trzy razy więcej pamiątkowych artykułów z wizerunkiem polskiego papieża niż z jego następcą.

Wierni, którzy przyjechali do Rzymu pożegnać ustępującego papieża, kupują jego zdjęcia ze słowem: "Grazie". Kupcy ze sklepów w rejonie Placu świętego Piotra mówią zgodnie: "Oczywiście pamiątki po Benedykcie XVI będą dalej się sprzedawać, także dlatego, że wszyscy pielgrzymi chcą zabrać stąd wspomnienie jego historycznej decyzji o abdykacji".

Wśród albumów i kalendarzy z fotografiami Benedykta XVI oraz najważniejszych wydarzeń jego pontyfikatu znajdują się też jego figurki. Przedstawiają papieża w geście pożegnania; z walizkami i parasolem.(PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry