Piątek 2020.08.07 Imieniny: Doroty, Sykstusa Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Znany jest już termin konklawe
2013-03-08
 
Konklawe rozpocznie się 12 marca po południu - zdecydowało  Kolegium Kardynałów zarządzające Kościołem w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej, po abdykacji Benedykta XVI. Przypuszcza się, że inauguracja nowego pontyfikatu odbędzie się 17 marca.


Decyzję o dacie inauguracji konklawe podjęto podczas popołudniowej kongregacji purpuratów, w piątym dniu obrad Kolegium. Ogłoszona została półtorej godziny wcześniej niż zapowiadano.


Watykan poinformował, że rano we wtorek w bazylice świętego Piotra odprawiona zostanie msza pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru papieża.


Po południu z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego kardynałowie elektorzy przejdą w uroczystej procesji - śpiewając hymn Veni Creator - do Kaplicy Sykstyńskiej, miejsca wyboru papieża.


Wśród 115 elektorów jest czterech Polaków, kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.


Na sobotę rano zapowiedziano kolejną kongregację Kolegium Kardynalskiego. W codziennych obradach uczestniczy ponad 150 purpuratów, wśród nich także ci, którzy z racji wieku nie wezmą udziału w konklawe.


Rozpocznie się ono w dwunastym dniu po abdykacji Benedykta XVI. To zaś oznacza, że zastosowano przepisy ogłoszonego przez papieża tuż przed ustąpieniem motu proprio. Zawarte w nim zmiany w konstytucji apostolskiej "Universi dominici gregis" Jana Pawła II z 1996 r. umożliwiły wcześniejsze zwołanie wyboru papieża, to znaczy bez wymogu oczekiwania co najmniej 15 dni od początku wakatu w Stolicy Apostolskiej.


Na razie, jak się podkreśla, trudno przewidzieć, jak długo potrwa wybór następcy Benedykta XVI. Metropolita Nowego Jorku kard. Timothy Dolan odnosząc się do tego, że purpuraci potrzebowali kilku dni na dyskusje na temat sytuacji Kościoła, oświadczył: "Lepsze długie kongregacje niż przeciągające się konklawe".


Jeszcze przed ogłoszeniem daty jego rozpoczęcia burmistrz Rzymu Gianni Alemanno, koordynujący przygotowania miasta do napływu wiernych, wyraził przypuszczenie, że inauguracja nowego pontyfikatu odbędzie się w niedzielę 17 marca.
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry