Poniedziałek 2024.11.25 Imieniny: Erazma, Katarzyny Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Prezydent Bydgoszczy przeciw propozycjom MAC ws. metropolii
2013-01-24
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zaprotestował przeciw rozwiązaniom przewidzianym w Białej Księdze Obszarów Metropolitalnych, które dotyczą województw z dwoma stolicami. Swoje zastrzeżenia zawarł w liście do ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego.

"Z dużym uznaniem przyjąłem zapowiadaną kilka miesięcy temu i ponowioną przez Pana Ministra we wstępie Białej Księgi zasadę oddolnego kształtowana relacji między samorządami tworzącymi obszary metropolitalne (...). Zasadę dobrowolności złamano w przypadku dwóch dwustołecznych województw, przesądzając o obligatoryjnej współpracy stolic oraz dodatkowo, decydując o rotacyjnej zasadzie przewodniczenia w ramach tzw. zarządzania tzw. Zintegrowanymi Obszarami Zarządzania" - napisał prezydent Bydgoszczy.

Bruski zastrzegł, że nie chciałby, aby jego wystąpienie zostało przyjęte jako kolejny głos w "wojnie bydgosko-toruńskiej".

Podkreślił, że Bydgoszcz od wprowadzenia reformy administracyjnej w 1999 r., w wyniku której powstało województwo kujawsko-pomorskie, z roku na rok traci znaczenie jako ośrodek podejmowania ważnych decyzji rozwojowych. Wskazał, że zasada zlokalizowania instytucji rządowych w Bydgoszczy i samorządowych w Toruniu od początku nie była respektowana, a proces przekazywania kolejnych obszarów decyzyjnych z administracji rządowej do samorządu pogłębia zachwianie równowagi obu miast.

"Proces administracyjnego ograniczania znaczenia miasta pogłębia się i trudno go zatrzymać, nie mówiąc o odwróceniu, stąd tak wielkie nadzieje wiązano w Bydgoszczy z tworzeniem obszarów metropolitalnych. Początkowo sądzono, że projekt doprowadzi do wzmocnienia znaczenia miasta jako autentycznego lidera regionu (...). Niestety te oczywiste i racjonalne, bo oparte o mierzalne parametry, oczekiwania Bydgoszczy i bydgoszczan nie zostały uwzględnione" - podkreślił Bruski.

W liście zaznaczono, że Bydgoszcz jest otwarta na współpracę, co potwierdza zawarcie przez nią ponad 70 porozumień z samorządami, w tym dwóch z Toruniem.

Opracowana przez MAC Biała Księga, w ramach polityki regionalnej, przewiduje Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), które miałyby być wykorzystane "w pierwszym rzędzie na obszarach funkcjonalnych 18 miast wojewódzkich (uwzględniając pary miast Bydgoszcz i Toruń oraz Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra)".

Celem ZIT ma być m.in.: sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na terenie obszarów metropolitalnych, przede wszystkim tam gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa; realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy obszarów metropolitalnych.

Przewidziano, że przewodniczącym Zarządu Związku ZIT będzie prezydent miasta wojewódzkiego, a w przypadku miast z dwoma miastami wojewódzkimi (Bydgoszcz i Toruń, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra) przewodnictwo będzie pełnione rotacyjnie. (PAP)

rau/ son/ jra/
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry