Środa 2023.02.01 Imieniny: Brygidy, Ignacego Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Przyznano nagrody w Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki
2013-01-09
Artyści z Gdańska, Katowic, Bydgoszczy i Więcborka zdobyli główne nagrody w tegorocznym Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki. Impreza dla twórców sztuki prymitywnej upamiętnia wybitnego przedstawiciela tego nurtu, który zmarł w Bydgoszczy 34 lata temu.

"W tegorocznym konkursie wzięło udział 185 artystów z całej Polski, którzy nadesłali prawie tysiąc prac. Jury nagrodami uhonorowało: Michała Brejwo z Gdańska, Pawła Garncorza z Katowic, Walentego Makara z Bydgoszczy i Józefa Walczaka z Więcborka (woj. kujawsko-pomorskie)" - poinformowała w środę Elżbieta Kantorek zasiadająca w jury konkursu.

Czternaście nadesłanych prac uhonorowano wyróżnieniami. Nagrody zostaną wręczone 12 stycznia, podczas pokonkursowej w wystawy, która odbędzie się w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy.

Konkurs, organizowany od 1996 roku przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki "Stara Ochronka" w Bydgoszczy, odbywa się co dwa lata. Jest on jedynym w swoim rodzaju w skali kraju i stawia sobie za cel prezentowanie amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa intuicyjnego, zwanego naiwnym, prymitywnym, art brut.

Jak podkreśliła Elżbieta Kantorek, już pod koniec XIX stulecia artyści i marszandzi dostrzegli odmienność formy i przekazu sztuki samorodnej, naiwnej.

"XX wiek rozszerzył to zainteresowanie i usankcjonował twórczość opartą na bardzo indywidualnej interpretacji rzeczywistości, a w formie różną od sztuki tzw. profesjonalnej czy ludowej. W tym nurcie mieszczą się niezwykłe obrazki Nikifora Krynickiego i baśniowe dzieła Teofila Ociepki, który przez pewien czas mieszkał w Bydgoszczy i został wybrany na patrona konkursu" - dodała jurorka konkursu.

W jej opinii, sztuka intuicyjna to "bardzo indywidualna kreacja własnego postrzegania i rozumienia świata, to warsztat oparty na ustawicznym doskonaleniu niezmiennej formy przyjętej przez artystę".

"To twórczość ludzi, którzy muszą poprzez język sztuk plastycznych wyrazić siebie, swój stosunek do rzeczywistości ukształtowany nie na uczelniach artystycznych, ale poprzez zwyczajne, toczące się wokół życie. To często artyści o różnej niepełnosprawności, dla których sztuka jest formą uwolnienia własnej osobowości, a bydgoski konkurs to jedyny o charakterze ogólnopolskim, znaczący dla tych twórców i dla kultury" - zaznaczyła Kantorek.

Skład tegorocznego jury tworzyli: kierowniczka działu Plastyki Nieprofesjonalnej w Muzeum Śląskim w Katowicach Sonia Wilk; kustosz w płockim Muzeum Mazowieckim Zbyszek Chlewiński oraz założycielka i prowadząca galerię "Kantorek" w Bydgoszczy Elżbieta Kantorek.

Teofil Ociepka (1891-1978) był z zawodu górnikiem, pracował jako maszynista w elektrowni kopalni "Wieczorek". Wielką karierę artystyczną rozpoczął w 1948 roku, kiedy jego twórczość została zaprezentowana na wystawie w Warszawie. Uważany jest za jednego z dwóch najwybitniejszych, obok Nikifora Krynickiego, przedstawicieli sztuki naiwnej w Polsce. W 1959 roku przeniósł się na stałe do Bydgoszczy, gdzie mieszkała jego żona. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry