Środa 2023.02.01 Imieniny: Brygidy, Ignacego Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Odnowiony zabytek zabłyśnie na Sylwestra
2012-12-27
Odnowione wnętrza zabytkowego Zakładu Przyrodoleczniczego uzdrowiska w Inowrocławiu zobaczyć można będzie podczas balu sylwestrowego. Jeden z najbardziej reprezentacyjnych gmachów uzdrowiska systematycznie odzyskuje dawny blask.

Renowacja wybudowanego w 1929 roku obiektu rozpoczęła się ponad dwa lata temu, kiedy Zakład Przyrodoleczniczy został sprywatyzowany. Od tamtego czasu prowadzone są, pod nadzorem konserwatora, intensywne prace mające na celu doprowadzić klasycystyczny budynek do dawnej świetności.

"Odświeżono główny hol z zachowaniem oryginalnego wystroju, wyremontowano balkony i część zewnętrznej elewacji, ale na tym obecny właściciel nie zamierza poprzestać. W planach jest m.in. kompleksowy remont elewacji, zmiana wyposażenia wnętrza i przystosowanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych" - poinformował Zenon Trzepacz, kierownik działu technicznego kompleksu "Solanki" Uzdrowisko Inowrocław.

Zakład Przyrodoleczniczy wybudowano w samym sercu Parku Solankowego i jest dziś uznawany za perłę wśród inowrocławskich zabytków. Obiekt początkowo funkcjonował pod nazwą Zakład Wodoleczniczy i tu dawniej odbywały się kąpiele uzdrowiskowe oraz inhalacje.

Ponadto w Zakładzie Przyrodoleczniczym mieściła się stołówka i pokoje zabiegowe, a na plaży utworzonej na jego dachu, kuracjusze zażywali kąpieli słonecznych. Pod koniec lat 80. Zakład Przyrodoleczniczy przestał pełnić funkcję leczniczą, ale główny hol stał się scenerią cyklicznych koncertów kameralnych oraz innych imprez kulturalnych. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry