Piątek 2025.02.21 Imieniny: Eleonory, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Historia dywizji gen. S. Maczka w Collegium Humanisticum UMK
2012-11-27
Wystawę poświęconą historii 1. Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie otwarto w Collegium Humanisticum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspozycję przygotowaną przez naukowców i studentów można zwiedzać do 11 lutego.

"Druga już tego rodzaju ekspozycja jest inicjatywą studentów wojskoznawstwa z UMK. Do przygotowania wystawy wykorzystano około dwustu zdjęć, pozyskanych z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz zdjęcia i rysunki udostępnione przez Wydawnictwo Kagero" - poinformował Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.

Wystawa składa się z kilkudziesięciu plansz, na których została przedstawiona sylwetka generała Stanisława Maczka, szlak bojowy dowodzonych przez niego jednostek we wrześniu 1939 r. i na terenie Francji w 1940 r. oraz formowanie, organizacja i walki 1. Dywizji Pancernej w latach 1940–1944. "Poznać również można pojazdy bojowe będące na uzbrojeniu jednostek pancernych dowodzonych przez gen. Maczka oraz dokładną charakterystykę znaków rozpoznawczych tych jednostek" - dodał Czyżniewski.

1 Dywizja Pancerna została stworzona w 1942 roku na terenie Szkocji. Jednostka odwoływała się do tradycji bojowych zapoczątkowanych przez zmotoryzowaną 10. Brygadę Kawalerii walczącą w 1939 roku na południu Polski i odtworzoną w 1940 roku, we Francji, jako 10. Brygada Kawalerii Pancernej.

Dowódcą tych formacji był przez cały okres wojny gen. Stanisław Maczek. 1 Dywizja Pancerna wzięła znaczący udział w bitwie pod Falaise w 1944 roku, wyzwoliła holenderską Bredę i zakończyła szlak bojowy zdobywając niemiecką bazę marynarki wojennej Wilhelmshaven.

Wystawę można zwiedzać do 11 lutego w siedzibie Instytutu Historii i Archiwistyki na terenie Collegium Humanisticum UMK. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry