Poniedziałek 2024.11.25 Imieniny: Erazma, Katarzyny Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Kwesty na ratowanie najstarszych cmentarzy w regionie
2012-11-01
Samorządowcy, dziennikarze, naukowcy i społecznicy zbierali w czwartek datki na ratowanie najcenniejszych cmentarzy w Bydgoszczy i Toruniu. Odwiedzający nekropolie chętnie wrzucali pieniądze do puszek, widząc efekty dotychczas prowadzonych renowacji.

W Bydgoszczy kwestarze pojawili się m.in. na najstarszej nekropolii w mieście, założonym w 1808 roku Cmentarzu Starofarnym.

"Dzięki datkom zebranym w ubiegłym roku odremontowaliśmy m.in. grobowiec Zenona Frydrychowicza, pierwszego prezesa sądu okręgowego w Bydgoszczy przed wojną. Renowacji doczekał się również grobowiec Jana Malaka, naczelnika Tramwajów Bydgoskich w latach 1923-36" - powiedział Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

W ubiegłym roku uzbierano ok. 22 tys. zł. Pieniądze wrzucane do puszek zostaną przeznaczone m.in. na renowację cmentarnej kaplicy.

Podobną kwestę urząd miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia zorganizowały już po raz dziesiąty na założonym w 1811 roku toruńskim cmentarzu św. Jerzego. Z puszkami dyżurowali tu samorządowcy, członkowie Towarzystwa Miłośników Torunia, profesorowie UMK, artyści, dziennikarze, dyrektorzy toruńskich instytucji, bracia kurkowi i strażacy, a także gościnnie marynarze ORP Toruń.

Jak poinformowała Małgorzata Ptaszek z toruńskiego magistratu, pieniądze z kwest są przeznaczane na odnowienie mogił najstarszych – tych, które mają dużą wartość artystyczną lub w których spoczywają osoby szczególnie znane. Datki z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na odnowienie pomników Adama Jabłońskiego i rodziny Rapke.

Ubiegłoroczna kwesta przyniosła ponad 14 tys. zł, a od 2003 roku odnowiono dzięki społecznemu wsparciu ponad 20 mogił na cmentarzu św. Jerzego, ale również na innych zabytkowych nekropoliach - przy ul. Grudziądzkiej i ul. Wybickiego.

Pieniądze zebrane w zeszłym roku przeznaczono na ratowanie nagrobków na cmentarzu św. Jerzego: Magdaleny Jacobi-Pawłowicz (1881-1954) - dyrektorki szkoły muzycznej w Kijowie, profesora konserwatorium w Wilnie i nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej w Toruniu, oraz kwatery rodzinnej, w której spoczywa m.in. pediatra, opiekunka nad sierotami i wdowami z okresu II wojny Kazimiera Biuszel-Karwacka (1887-1962). Odnowiono też kamień nagrobny Marii Wybickiej, córki Józefa Wybickiego, pochowanej na cmentarzu przy ulicy imienia jej ojca. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry