Piątek 2024.11.29 Imieniny: Błażeja, Saturiana Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Senat nie odrzucił zmian ws. zgromadzeń; przeciwnicy noweli zawiedzeni
2012-07-26
Senat nie odrzucił w czwartek nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, choć wprowadził do niej 13 poprawek łagodzących m.in. zapisy o odpowiedzialności karnej. Organizacje pozarządowe są jednak zawiedzione. "Hańba i wstyd" - ocenia NSZZ "Solidarność".

Pomysł przygotowania nowelizacji powstał po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada. Przyjęta w czerwcu przez Sejm nowelizacja - której projekt przedłożył prezydent Bronisław Komorowski - daje m.in. możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Za całością nowelizacji wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 55 senatorów, przeciw było 34, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej większości nie uzyskał wniosek o odrzucenie nowelizacji - poparło go 33 senatorów.

Najważniejsze z senackich poprawek zmieniły termin zawiadomienia gminy o zgromadzeniu z przyjętych przez Sejm sześciu dni na trzy dni robocze. Senatorowie zmienili też przepisy karne wprowadzające kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia i jego uczestników - zamiast 7 i 10 tys. zł kary te będą mogły maksymalnie wynosić do 5 tys. zł zgodnie z ogólnymi przepisami Kodeksu wykroczeń.

Kierujący pracami komisji ustawodawczej senator Piotr Zientarski (PO) powiedział, że poprawki zaproponowane przez senatorów wychodzą naprzeciw ekspertyzom konstytucjonalistów, a także organizacji pozarządowych. Dodał, że w przyjętych poprawkach odpowiedzialność przewodniczącego zgromadzenia ograniczona została do winy umyślnej.

Zmiany w przepisach o zgromadzeniach krytykują od początku prac legislacyjnych organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja "Panoptykon".

"To fatalna wiadomość dla polskiej demokracji, pokojowe zgromadzenia nie powinny być regulowane środkami skierowanymi przeciwko zamieszkom czy burdom" - tak szefowa Panoptykonu Katarzyna Szymielewicz skomentowała czwartkowe decyzje Senatu. "Nie pierwszy raz na chwilową utratę kontroli nad bezpieczeństwem publicznym władza reaguje propozycją +dokręcenia śruby+: zaostrzenia prawa i ograniczenia swobód obywatelskich" - zaznaczyła.

Według Adama Bodnara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka najlepsze byłoby odrzucenie ustawy w całości i podjęcie szybkich prac nad poważną, nową ustawą. "Skoro tak się nie stało, rozumiem, że próbowano ratować polityczną twarz. Przyjmuję to do wiadomości i jedynie za dobrą monetę mogę przyjąć deklaracje polityczne co do nowej ustawy" - zaznaczył Bodnar.

Jako "czarny dzień polskiej demokracji" oraz "hańbę i wstyd" głosowanie w Senacie określił natomiast przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. "Senatorowie, którzy głosowali za ustawą, stali się bezmyślną maszynką do głosowania i nie znaleźli w sobie odwagi do wzniesienia się ponad partyjną lojalność. Staliście się uczestnikami kolejnej farsy przyjmowania głupiego i szkodliwego prawa" - ocenił.

Solidarność już wcześniej apelowała o odrzucenie nowelizacji, a na początku lipca zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku uchwalenia nowych przepisów. Także Panoptykon zapowiedział w czwartek, że będzie walczyć o to, aby uchwalonymi z inicjatywy prezydenta regulacjami prawnymi zajął się TK.

Według konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja mimo senackich poprawek, Prawo o zgromadzeniach nadal wymaga gruntownej nowelizacji. "Senacka poprawka skróciła wprawdzie z sześciu do trzech dni proponowany przez prezydenta termin do rejestracji, ale nadal nie przewiduje mechanizmu pozwalającego na odwołanie się do sądu" - powiedział.

Nowelizacja trafi teraz ponownie do Sejmu, który zdecyduje, czy zaakceptować senackie poprawki. (PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry