Sobota 2024.11.30 Imieniny: Andrzeja, Konstantyna Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Lato pod znakiem muzyki i światła
2012-07-24
Cykle koncertów i festiwale oferują latem organizatorzy imprez w regionie kujawsko-pomorskim. Można będzie posłuchać muzyki w zabytkowych wnętrzach, poznać gwiazdy harmonijki ustnej i zobaczyć artystów, dla których tworzywem jest światło.

Kulturalną stolicą regionu będzie w tym roku Toruń, który oferuje wydarzenia na wysokim poziomie artystycznym niemal w każdym letnim tygodniu. Władze Bydgoszczy zrezygnowały natomiast nawet z tradycyjnych już, letnich prezentacji artystycznych na Starym Rynku, oferując w zamian imprezy artystyczno-rozrywkowe rozproszone w poszczególnych dzielnicach miasta.

W każdą sobotę wakacji - od końca czerwca do końca sierpnia - w najpiękniejszych zabytkach Torunia odbywają się koncerty muzyczne Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń - Muzyka i Architektura". Po raz pierwszy zorganizowane zostaną także "Toruńskie wieczory Organowe", podczas których można będzie posłuchać utworów na ten instrument wykonywanych na instrumencie w kościele o. Jezuitów przy Rynku Staromiejskim.

Wybitny polski skrzypek Krzysztof Jakowicz wystąpi podczas koncertu inauguracyjnego trzeciej edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, która odbędzie się od 2 do 4 sierpnia w Toruniu. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą czeski reżyser i scenarzysta Vladimir Michalek oraz śpiewająca aktorka Eva Leimbergerova.

Do Torunia, jak co roku, przyjadą znani aktorzy filmowi, telewizyjni i teatralni: Sonia Bohosiewicz, Olga Bołądź, Anna Czartoryska, Kacper Kuszewski i Lesław Żurek. W ciągu trzech festiwalowych dni usłyszeć można będzie m.in. koncert "Miłośnie i filmowo" w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza i zespołu "Kameleon" Hadriana Tabęckiego.

W Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" odbędzie się przegląd filmów i spotkanie z czeskim reżyserem Vladimirem Michalkiem, znanym polskim widzom między innymi z dramatu "Zabić Sekala" z udziałem Bogusława Lindy i Olafa Lubaszenko. Natomiast przy fontannie Cosmopolis zabrzmią dźwięki muzyki filmowej Michała Lorenca w aranżacji świetlnej Bogumiła Palewicza.

"Wydarzenie nie zmienia swojej formuły i tak jak w latach wcześniejszych będzie składać się z dwóch części: Przeglądu Konkursowego, w którym biorą udział wokaliści, aktorzy i studenci szkół artystycznych oraz Koncertu Galowego na Rynku Nowomiejskim, z udziałem plejady gwiazd" - podkreślił Andrzej Szmak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Jednym z najważniejszych letnich przedsięwzięć kulturalnych w Toruniu będzie organizowany w sierpniu już po raz 12 Festiwal Harmonica Brigde. Impreza, w odróżnieniu od poprzednich edycji współorganizowanych z Bydgoszczą, tym razem odbywać się będzie wyłącznie w Toruniu.

Organizatorzy podkreślają, że tradycyjnie już zaproszono wirtuozów harmonijki wypowiadających się w różnych konwencjach muzycznych. Goście z Litwy, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Węgier i Meksyku wykonywać będą nie tylko bluesa, ale także muzykę klasyczną , folk, hip-hop, bluegrass i ragtime.

Z okazji 30-lecia swej działalności wystąpi toruńska grupa Nocna Zmiana Bluesa z towarzyszeniem jazzowego big-bandu Bogdana Ciesielskiego. Poszerzeniem formuły festiwalu będzie występ wirtuozów z Warszawskiego Kwintetu Akordeonowego.

Koncerty festiwalowe od 24 do 26 sierpnia organizowane będą w różnych punktach Starego Miasta w Toruniu. Dodatkową atrakcją – zwłaszcza dla grających na harmonijce – będą warsztaty instrumentalne prowadzone przez jednego z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu – Steve'a Bakera. Po raz pierwszy zorganizowany zostanie także konkurs młodych harmonijkarzy.

Koniec sierpnia to także termin Międzynarodowego Festiwalu Światła "Skyway", który od trzech lat zadomowił się w Toruniu. Różnorodne instalacje świetlne - od projekcji w formie mappingu 3D czy projekcji interaktywnych, po mniejsze świecące rzeźby - zamienią toruńskie Stare Miasto w przestrzeń dla kreatywnych działań artystycznych.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu toruńskiej publiczności zaprezentują się zarówno uznani artyści z różnych krajów, jak i utalentowani debiutanci. Pięciodniowy festiwal będzie wzbogacony o serię warsztatów, koncertów i akcji specjalnych, a hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Narodziny Gwiazdy".

Organizatorzy liczą, że dla artystów biorących udział w wydarzeniu gwiazda i jej narodziny stanowić będą inspirację i fundament prezentacji. "Początek" gwiazdy, jej struktura, astronomiczne i poetyckie znaczenie - to wszystko ma się stać inspiracją dla instalacji, performance’ów i akcji.

Pierwszym wydarzeniem wysokiej rangi artystycznej będzie w Bydgoszczy Międzynarodowy Festiwal "Musica Antiqua Europae Orientalis". Tegoroczna edycja, zatytułowana "Wschodnie i zachodnie wpływy na tożsamość kulturową Europy" rozpocznie się 12 września i potrwa do 5 października, a poszczególne koncerty i prezentacje odbywać się będą w Bydgoszczy, ale także w Toruniu i Strzelnie.

Festiwalowi towarzyszyć będzie Konferencja Słowianoznawcza pt. "Kultura, literatura, myśl filozoficzna oraz język Słowian wschodnich i południowych w powiązaniach, wzajemnych oddziaływaniach międzykulturowych”. (PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry