Piątek 2024.03.29 Imieniny: Cyryla, Wiktoryna Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Spór Bydgoszczy i Torunia w sprawie metropolii
2012-05-25
Władze Bydgoszcz opowiadają się za przyszłą metropolią w województwie kujawsko-pomorskim z ich miastem jako głównym ośrodkiem; włodarze Torunia chcą, żeby oba miasta były równorzędnymi ośrodkami wiodącymi.

Rada Miasta Bydgoszczy w przyjętym stanowisku postuluje, aby w całej Polsce obowiązywał jednolity model tworzenia metropolii w Polsce jako związków miast centralnych i otaczających je gmin, przy czym ośrodkami centralnymi miałoby być 10-12 największych miast.

"Ustalenie granic obszarów metropolitalnych winno wypływać z istniejących już dziś powiązań, a nie być przesądzone od góry. To gminy winny się same zorganizować i złożyć wniosek o połączenie się w obszar metropolitalny. Zadaniem władzy państwowej powinno być jedynie stwierdzenie zgodności potencjału reprezentowanego przez wnioskujących z kryteriami określonymi w ustawie" - napisali radni.

W przypadku przyjęcia takiego rozwiązania głównym ośrodkiem metropolii w województwie byłaby Bydgoszcz, a Toruń zostałby pominięty. Nie zgadzają się z tym prezydent i radni grodu Kopernika.

"Podstawą funkcjonowania metropolii w województwie kujawsko-pomorskim powinna być wyrażona w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 zasada policentrycznej (dwubiegunowej) aglomeracji opartej na dwóch równorzędnych ośrodkach miejskich jakimi są Bydgoszcz i Toruń. Wchodzące w skąd metropolii kujawsko-pomorskiej samorządy powinny współdziałać ze sobą na zasadach równoprawności z poszanowaniem autonomii poszczególnych jej członków" - głosi stanowisko prezydent Torunia Michała Zaleskiego.

Zdaniem Zaleskiego zasady funkcjonowania metropolii w kraju powinny być ustalone odgórnie, z rozróżnieniem na metropolie z jednym wyraźnym, dużym ośrodkiem i z dwoma dużymi ośrodkami miejskimi. Zaznaczył, że w przypadku metropolii z jednym głównym ośrodkiem brak uregulowania kwestii współdziałania, kompetencji i zobowiązań może prowadzić do sporów.

"Szansą na spójny rozwój całego regionu kujawsko-pomorskiego jest wyłącznie konsekwentna realizacja koncepcji budowy obszaru metropolitalnego opartego na dwóch równorzędnych ośrodkach jakimi są Bydgoszcz i Toruń" - podkreślił Zaleski.

Grupa radnych Torunia z PiS i PO wystąpiła z wnioskiem, aby 31 maja odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rady miasta, która przyjmie stanowisko w sprawie metropolii. Wskazali, że powinna powstać metropolia z Bydgoszczą i Toruniem, a spory mogą spowodować, że metropolia nie powstanie w ogóle.

W poniedziałek stanowisko w sprawie metropolii ma zająć również sejmik województwa.

Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 przewiduje, że w skład podstawowych węzłów sieci powiązań funkcjonalnych miast w 2030 r. będą wchodzić stolica i inne największe polskie miasta - Aglomeracja Górnośląska (Katowice wraz z miastami wchodzącymi w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego), Łódź, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk - Sopot - Gdynia z głównym ośrodkiem miejskim w Gdańsku), Wrocław, Poznań, Szczecin, kształtujący się duopol Bydgoszcz - Toruń oraz Lublin.(PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry