Poniedziałek 2025.05.19 Imieniny: Kryspina, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
W Bydgoszczy odsłonięto tablicę upamiętniającą Polę Negri
2012-01-28
Pamiątkową tablicę na ścianie domu, który Pola Negri kupiła w latach 20. dla swojej matki, odsłonięto w sobotę w Bydgoszczy. Odsłonięcia dokonała Natasza Urbańska, odtwarzająca postać Poli Negri w musicalu "Polita".

Tablica zawisła na ścianie kamienicy przy ul. Zamoyskiego w centrum Bydgoszczy. Dom ten Pola Negri kupiła na początku lat 20. dla swojej matki Eleonory Chałupiec.

"To dla mnie wielki zaszczyt i ogromna przyjemność" - podkreśliła podczas uroczystości Natasza Urbańska.

Po odsłonięciu tablicy w zabytkowym Hotelu Pod Orłem można było posłuchać archiwalnych nagrań Negri, a także prelekcji na temat jej życia.

Pola Negri sama nie zamieszkała w Bydgoszczy, ale często odwiedzała tu matkę, a życie wielkiej gwiazdy stanowiło częsty temat doniesień miejscowej prasy. Aktorka angażowała się także w życie miasta, m.in. wystąpiła z apelem do ówczesnych władz Bydgoszczy o "zrobienie porządku" z posągiem "Łuczniczki" w centrum miasta.

Chodzi o rzeźbę nagiej kobiety z łukiem. Jej autorem był berliński artysta Ferdinand Lepcke, a ufundował ją jeden z radnych. Stanęła w 1910 roku w centrum Bydgoszczy, obok ówczesnego Teatru Miejskiego. Figura wzbudzała swą "nieobyczajnością" oburzenie wielu mieszkańców, a sam posąg nawet zasłaniano, by nie gorszył przechodzącej obok co roku procesji Bożego Ciała. Władze jednak się nie ugięły, a "Łuczniczka" dziś jest jednym z symboli miasta.

Pola Negri, właśc. Apolonia Chałupiec (1897-1987), była światowej sławy gwiazdą kina niemego. Debiutowała w filmie "Niewolnica zmysłów" (1914). Wystąpiła także w innych polskich filmach: "Żona", "Studenci", "Bestia". Na cześć włoskiej poetki - Ady Negri przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri.

Międzynarodową sławę zyskała po rolach w niemieckich filmach: "Oczy mumii", "Carmen", "Madame du Barry", "Sumurun", reżyserowanych m.in. przez Ernsta Lubitscha. W 1923 wyjechała do Hollywood, gdzie wystąpiła w filmach: "Hiszpańska tancerka", "Zakazany raj", "Hotel Imperial", "Miłość aktorki" i wielu innych. Przypisywano jej romanse z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry