Sobota 2024.05.11 Imieniny: Ignacego, Władysława Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Obrazy Meli Muter zbadają specjaliści z Włoch i Francji
2011-10-22
Obrazy wybitnej malarki Meli Muter (1876-1967), znajdujące się w zbiorach muzeum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zostaną przebadane przy pomocy najnowocześniejszej aparatury przez trzy grupy specjalistów z Perugii, Florencji i Paryża. Badania będą prowadzone w Toruniu.

Jako pierwsi, od soboty do wtorku, pracować będą specjaliści Uniwersytetu w Perugii (Włochy). Bezpośrednio po nich, przez trzy kolejne dni, analizy przeprowadzą badacze z Narodowego Centrum Optyki we Florencji (Włochy). Na koniec, od 10 do 15 listopada, obrazy zbadają specjaliści z Centrum Badań i Restauracji Muzeów Francji, mieszczącego się w paryskim Luwrze.

Jak powiedziała PAP Katarzyna Cybulska z Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu, badania zostaną przeprowadzone przy użyciu najnowocześniejszej aparatury w sposób nieinwazyjny i kompleksowy, z wykorzystaniem wielu instrumentów badawczych równocześnie. Celem badań jest jak najlepsze poznanie warsztatu artystki, ustalenie charakterystycznych dzieł i poznanie tzw. technicznej budowy obrazów, łącznie ze szczegółowym ustaleniem składu materiałów wykorzystanych przez artystkę. Przeprowadzone analizy pozwolą m.in. precyzyjnie zaplanować niezbędne zabiegi konserwatorskie.

Wizyty naukowców odbędą się w ramach programu MOLAB, będącego częścią projektu badawczego CHARISMA. Projekt jest realizowany ze środków 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań i rozwoju technologicznego. Jest to największy mechanizmem finansowania i kształtowania badań naukowych na poziomie europejskim, a jego budżet siedmioletni (2007-2013) wynosi prawie 54 miliardy euro.

Program MOLAB daje możliwość bezpłatnego przebadania dzieł sztuki w miejscu ich przechowywania za pomocą różnorodnej aparatury. Jest realizowany przez zespoły z Perugii, Florencji i Paryża, których członkowie dysponują mobilną aparaturą i na miejscu dokonują pomiarów i interpretacji wyników.

Dobór obiektów do badania następuje w wyniku konkursu projektów badawczych, przygotowanych przez zainteresowane instytucje. Dotychczas specjaliści MOLAB-u nie gościli w Polsce.

Dzieła Meli Muter, znajdujące się w toruńskim muzeum, są depozytem Bolesława i Liny Nawrockich. Zgromadzonych jest łącznie kilkaset prac, w tym 56 stanowią obrazy olejne, których część się malowana dwustronnie, a także akwarele, rysunki i grafiki. Specjaliści MOLAB-u przebadają siedem najbardziej reprezentatywnych obrazów z różnych okresów twórczości malarki. Szacunkowy koszt planowanych w Toruniu badań wyniesie około 27 tysięcy euro.

Mela Muter (właściwie Maria Melania Mutermilch) była Polką pochodzenia żydowskiego. Jej kariera rozwijała się w Paryżu, gdzie wyjechała w 1901 r. Tworzyła obrazy olejne, akwarele, rysunki. Była przyjaciółką lub towarzyszką życia niepospolitych ludzi, jak poeci Leopold Staff i Rainer Maria Rilke, pisarz Władysław Reymont, działacze polityczni Michał Mutermilch i Raymond Lefevbre. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry