Niedziela 2024.05.12 Imieniny: Dominika, Pankracego Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Naukowcy zbadają okolice nowego mostu
2011-09-29
Naukowcy z bydgoskiego i toruńskiego uniwersytetu przeprowadzą kompleksowe badania flory i fauny wokół miejsca, gdzie budowany jest nowy most przez Wisłę w Toruniu. Projekt zlecił inwestor budowy.

"Jest to wzorcowo przygotowana inwestycja, jedyna w regionie, a może i w kraju z taką obsługą naukową. Życzyłbym sobie, aby współpraca z innymi gminami, które realizują inwestycje drogowe, układała się na takim poziomie jak z Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu" - podkreślił w czwartek szef Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Włodzimierz Ciepły.

Badania, prowadzone równolegle z trwającymi już pracami budowlanymi nowego mostu, potrwają do końca września 2014 roku.

Toruńscy naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pod kierunkiem prof. Andrzeja Przystalskiego, zajmą się badaniem zmian wśród wybranych gatunków fauny.

"Celem projektu jest zbadanie skali i przestrzennego zasięgu zmian fauny kręgowców doliny Wisły w strefie objętej pracami budowlanymi mostu drogowego w Toruniu. Monitoring połączony z inwentaryzacją obejmie wszystkie gatunki fauny, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków wspólnotowych, jakie w obszarze oddziaływania projektowanej inwestycji osiągają sukces rozrodczy, zimują oraz pojawiają się z różną regularnością podczas wędrówek" - wyjaśnił prof. Przystalski.

Bydgoscy naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajmą się z kolei oceną zmian wybranych elementów środowiska geograficzno-przyrodniczego doliny Wisły. Zespół będzie pracował pod kierownictwem prof. Zygmunta Babińskiego, badając zmiany stosunków wodnych w obrębie dna i brzegów Wisły.

"Celem opracowania jest scharakteryzowanie stosunków hydrograficznych i hydrologicznych Wisły i obszaru znajdującego się w sąsiedztwie inwestycji, wraz z warunkami hydromorfologicznymi koryta rzeki. Realizując ten projekt chcemy określić skutki, jakie budowa mostu wywrze na wody podziemne i powierzchniowe ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania filarów mostu na zjawiska hydrologiczne Wisły i procesy korytowe rzeki" - wyjaśnił prof. Babiński.

Budowniczowie mostu zdecydowali się na przeprowadzenie badań z uwagi na ulokowanie inwestycji w obrębie cennej przyrodniczo doliny Wisły. "Spodziewamy się uzyskania unikalnych wyników i obserwacji dotyczących wpływu realizacji dużej inwestycji liniowej na obszary Natura 2000 w Dolinie Dolnej Wisły" - powiedział w czwartek koordynator projektu, Wiesław Tomaszewski.

Most drogowy przez Wisłę w Toruniu ma być ukończony do końca 2013 roku. Inwestycja pochłonie ponad 750 mln zł, z czego ponad połowę pokryją fundusze unijne. (PAP)



wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry