Sobota 2025.05.17 Imieniny: Sławomira, Stanisława, Weroniki Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Leśnicy zaczęli zwalczanie borecznika
2011-08-24
Zwalczanie borecznika - pasożyta niszczącego sosny - rozpoczęli we wtorek leśnicy w regionie kujawsko-pomorskim. Opryski prowadzone są z powietrza nad Puszczą Bydgoską, która w największym stopniu została zaatakowana przez larwy szkodnika.

Larwy borecznika sosnowca żywią się najczęściej igliwiem sosny zwyczajnej, dominującej w wielu polskich lasach. Gdy larw jest niewiele - do 2 tys. na dorosłym drzewie - roślina potrafi zregenerować się, ale zaatakowane przez większą liczbę larw drzewa obumierają.

"W najbardziej zagrożonych drzewostanach stwierdziliśmy ponad 50 tys. jaj borecznika na jednym drzewie. Takiej ilości jaj szkodników praktycznie dotąd nie notowaliśmy, jest to wielkie zagrożenie dla trwałości lasu i musimy szybko działać" – podkreślił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek.

We wtorek rozpoczęto opryski lasów zaatakowanych w największym stopniu przez szkodniki. Za najbardziej zagrożone uznano nadleśnictwa Solec Kujawski i Cierpiszewo.

"W przypadku potwierdzenia zagrożenia, zabiegi zostaną przeprowadzone w innych nadleśnictwach, m.in. w Bydgoszczy, Dobrzejewicach, Gniewkowie i Toruniu. Używamy zaledwie 100 mililitrów bardzo rozpylonego preparatu na jeden hektar, a zabiegi są wykonywane rano i pod wieczór" - wyjaśnił Kaczmarek.

Leśnicy zapewniają, że użyty przeciwko owadom środek chemiczny nie stanowi zagrożenia dla ludzi i działa wybiórczo tylko na larwy szkodników, oszczędzając owady pożyteczne. Tam jednak, gdzie będą wykonywane opryski, obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu, a więc także zbierania grzybów i runa leśnego.

Plagi boreczników w tak dużym zakresie nie notowano w regionie kujawsko-pomorskim od kilkudziesięciu lat. Występowanie szkodnika - zdaniem leśników - nie ma związku z tegoroczną pogodą. Jak przypominają, część naukowców wiąże zjawisko z nadzwyczajną aktywnością plam na Słońcu, podobnie jak to miało miejsce 30 lat temu. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry