Sobota 2024.04.20 Imieniny: Agnieszki, Czesława Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Kolekcja Czartoryskich w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu
2011-06-17
Wystawa "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta. Skarby Fundacji Książąt Czartoryskich" od piątku jest prezentowana w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Ekspozycja obejmuje malarstwo, rzemiosło i militaria z jednej z najbogatszych polskich kolekcji.

"Wystawa obejmuje 39 obrazów oraz ponad sto obiektów rzemiosła artystycznego, a całość uświetnia zbiór militariów. Wśród eksponatów najznamienitszy jest obraz olejny +Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem+ pędzla Rembrandta Harmenszoona van Rijn" - poinformowała Sumita Mira Sangar z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Unikatowe dzieło zakupione zostało na aukcji w Paryżu w 1774 roku przez Jana Piotra Norblina i dzięki niemu trafiło do Polski. Do zbiorów puławskich Izabeli Czartorsykiej obraz dołączył w 1813 roku ofiarowany przez Anetę z Tyszkiewiczów Potocką i jest jednym z niewielu zachowanych przykładów malarstwa pejzażowego Rembrandta.

"Artysta samodzielne pejzaże malował przez krótki okres, bo od roku 1637/38 do 1647. Prezentowany na wystawie obraz wyróżnia się dramatycznym, niespokojnym ujęciem przyrody, uchwyconym na tle burzowego nieba. Krajobraz stanowi scenografię dla niewielkiego sztafażu ze sceną rodzajową opartą na biblijnej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10,30-37)" - dodała Sangar.

Wśród malarstwa pejzażowego na wystawie znalazły się także obrazy samego Jana Piotra Norblina, utrzymane w lekkiej, zabawowej konwencji. Artysta sprowadzony został do Polski przez Izabelę Czartoryską w celu ozdobienia urządzanego przez nią kompleksu pałacowo-parkowego w Powązkach, a obrazy należą do typu fetes galantes, czyli modnej wówczas sceny rodzajowej - przedstawiającej wytworne towarzystwo zajęte zabawą w ogrodzie lub parku i z rozbudowaną partią pejzażową.

Wśród malarstwa przywieziono do Torunia także obrazy prymitywistów włoskich, chętnie nabywanych w XIX wieku przez Władysława Czartoryskiego, oraz wybitne włoskie renesansowe dzieła. Niemieckie malarstwo reprezentuje twórczość m.in. Hans Suess von Kulmbacha.

Skarby malarskie na wystawie uzupełnia bogaty zbiór rzemiosła artystycznego oraz militariów. Kolekcję rzemiosła stanowią głównie zbierane przez Izabelę Czartoryską pamiątki po wielkich wodzach i królach, jak plakiety i medaliony, a także fragmenty zastawy stołowej, kolekcja wachlarzy, chinoiserie (sztuka inspirowana kulturą dalekowschodnią) czy szlacheckie pasy kontuszowe. Oprócz tego na wystawie pojawią się także kolekcjonerskie ciekawostki, takie jak: skrawki tkanin z łóżka Piotra Wielkiego, pióro gęsie należące do Voltaire'a czy włosy austriackiej cesarzowej Marii Teresy umieszczone w pierścieniu z owalnym oczkiem.

Wystawa będzie czynna do 2 stycznia 2012 roku. (PAP)



wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry