Sobota 2024.04.27 Imieniny: Teofila, Zyty Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Program walki z otyłością u dzieci i młodzieży
2011-05-19
Regionalny Program Zwalczania Otyłości u Dzieci i Młodzieży realizowany jest w regionie kujawsko-pomorskim. Dzięki wsparciu samorządu wojewódzkiego młodzi ludzie mają szansę na fachową diagnozę i porady w zakresie diety oraz wsparcie przy odchudzaniu.

"Otyłość jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku i stanowi istotny problem społeczny w krajach wysoko rozwiniętych. W Polsce rozpoznaje się nadmierną masę ciała u około 15 procent dzieci, a otyłość u 4 procent i stale obserwuje się tendencje zwyżkową; problem nadwagi i otyłości dotyka coraz młodszych, nawet dwuletnich dzieci" - podkreśliła doktor Danuta Kurylak ze szpitala w Bydgoszczy, która koordynuje program w regionie kujawsko-pomorskim.

Młodzi pacjenci kierowani są na leczenie przez pielęgniarki szkolne, nauczycieli oraz lekarzy rodzinnych. Objęte programem dzieci w wieku od 2 do 18 lat zyskują szansę na zmianę dotychczasowych, szkodliwych przyzwyczajeń żywieniowych.

U osób, które mają podwyższony wskaźnik masy ciała, wykonywane są badania, m.in. poziomu cholesterolu, trójglicerydów, leptyny i glukozy. W ten sposób wykrywa się stany przedcukrzycowe czy zaburzenia hormonalne. Uczestnicy programu są badani również pod kątem zaburzeń ortopedycznych, korzystają z porad psychologa i dietetyka, a każdy z pacjentów objęty jest programem przez 2 lata.

W ramach realizacji projektu prowadzona jest również edukacja w zakresie prawidłowych zachowań zdrowotnych. W spotkaniach edukacyjnych, oprócz dzieci i rodziców, biorą udział także nauczyciele oraz szkolne pielęgniarki. Szkolenia poprowadzą lekarze chorób metabolicznych, dietetycy, psychologowie oraz rehabilitanci.

Projekt realizowany jest przez dwa szpitale: Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Brudzińskiego w Bydgoszczy oraz przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. Urząd Marszałkowski przeznaczył w tym roku na ten cel 210 tys. zł.

Dotychczasowe doświadczenia z wdrażania programu są pozytywne: w ubiegłym roku objęto nim w Kujawsko-Pomorskiem prawie półtora tysiąca dzieci i młodzieży. Zarejestrowani uczestnicy schudli w tym czasie łącznie o prawie pół tony. (PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry