Czwartek 2024.04.25 Imieniny: Jarosława, Marka Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Od 30 lat Monar pomaga bezdomnym i uzależnionym
2011-04-12
W zeszłym roku do poradni i punktów konsultacyjnych Monaru zgłosiło się blisko 10 tys. osób, 4 tys. z nich to uzależnieni; blisko 3,5 tys. osób leczonych było w stacjonarnych ośrodkach leczenia uzależnienień. W tym roku Monar obchodzi 30-lecie działalności.

"30 lat temu powstawaliśmy jako ruch oddolny, nasze standardy budowali ludzie, którym pomagaliśmy. Mieliśmy trudny moment po śmierci Marka Kotańskiego, ale udało nam się nie zgubić tego, w co on wierzył, w co my wierzymy: że każdy człowiek jest ważny i zasługuje na drugą szansę" - mówiła przewodnicząca zarządu stowarzyszenia Monar Jolanta Łazuga-Koczurowska we wtorek na konferencji prasowej.

Podkreśliła że, Monar stara się prowadzić swoje działania z perspektywy człowieka słabego. "W systemie pomocowym nie może zabraknąć miejsca na człowieczeństwo" - mówiła.

Jak zaznaczył dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński, w ciągu 30 lat zmieniło się zarówno podejście do narkomanii, leczenia narkomanów, jak i charakter tego zjawiska. "Wtedy mieliśmy głownie uzależnionych od tzw. polskiej heroiny, czyli kompotu. Dziś mamy ok. 130 tys. uzależnionych, ale ludzie eksperymentują z różnymi środkami. Coraz więcej ludzi jest uzależnionych od internetu, zakupów, ale wspomaga się substancjami chemicznymi" - mówił. Podkreślił, że pomagając uzależnionym nie można ich selekcjonować, ale do każdego trzeba znaleźć indywidualne podejście, pochylić się nad drugim człowiekiem.

"Leczenie powinno być jak jazda pociągiem: od stacji do stacji. Nie wszyscy są w stanie dojechać do stacji abstynencja. Nie powinniśmy patrzeć, dokąd nasz pacjent zaszedł, ale jak długą drogę przeszedł. Tak właśnie robi Monar" - podkreślił Jabłoński.

W 2010 r. w poradniach i punktach konsultacyjnych Monaru udzielono ponad 93 tys. porad, z czego blisko 59,5 tys. osobom uzależnionym. Do placówek zgłosiło się po raz pierwszy prawie 10 tys. osób, z czego blisko 4 tys. to uzależnieni. Najwięcej było wśród nich uzależnionych od wielu substancji (ponad 3,6 tys. osób), najmniej - od hazardu (33 osoby). Wydano 1124 skierowania na detoksykację, a 975 osób skierowano do stacjonarnych ośrodków leczenia uzależnień.

Stowarzyszenie prowadzi 31 ośrodków terapeutycznych dla uzależnionych, w których w zeszłym roku leczyło się ponad 3,4 tys. osób.

Monar prowadzi także ośrodki dla bezdomnych: placówki stacjonarne (domy dla samotnych matek z dziećmi, schroniska dla młodzieży, ośrodki dla osób starszych, ubogich, objętych eksmisją) oraz noclegownie i ogrzewalnię działającą w zimie. Prowadzi także poradnie interwencyjno-konsultacyjną dla osób wykluczonych społecznie. W zeszłym roku zgłosiło się do niej ponad 1,2 tys. osób, w tym ośmioro obcokrajowców.

Placówki dla bezdomnych dysponowały w zeszłym roku ponad 2,7 tys. miejscami, w okresie jesienno-zimowym uruchamiano dodatkowych 526 miejsc. Z bazy tej skorzystało ponad 7 tys. osób, z czego 683 nie ukończyło 18. roku życia. Noclegownie dysponowały 360 miejscami i 50 dodatkowymi, skorzystało z nich w sumie ponad 6,3 tys. osób.

Stowarzyszenie Monar zarejestrowano w 1981 r. Przeciwdziała narkomanii i bezdomności oraz pomaga osobom w trudnej sytuacji życiowej - samotnym, chorym, m.in. na HIV/AIDS. Twórcą Monaru był Marek Kotański z zawodu psycholog, od 1981 do 2002 r. był także przewodniczącym zarządu stowarzyszenia. Pierwszy ośrodek dla osób uzależnionych stworzył w 1978 r. w Głoskowie. W 2002 r. zginął w wypadu samochodowym. (PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry