Sobota 2025.05.17 Imieniny: Sławomira, Stanisława, Weroniki Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Z gęsią w herbie
2011-04-01
Województwo kujawsko-pomorskie przygotowuje się się do zmiany herbu. W nowym godle regionu znajdą się sylwetki gęsi, które zastąpią widniejącego obecnie na tarczy herbowej czerwonego półorła i czarnego półlwa. Wybór gęsi na nowy symbol Kujaw i Pomorza nie jest przypadkowy - decyzję podjęto  po ogólnopolskim sukcesie akcji „Gęsina na świętego Marcina”.

Samorząd województwa skutecznie promuje kulinarną modę na spożywanie gęsiny, a Kujawsko-Pomorskie wydaje się idealnym miejscem do odnowienia tej tradycji w Polsce. To właśnie ten region słynie z najlepszych pod względem smaku i właściwości odżywczych gatunków gęsi w kraju – białej kołudzkiej oraz rypińskiej.

Projekt graficzny nowego herbu jest już gotowy. Nie zmieni się kolorystyka godła, nawiązując tym samym do tradycyjnych barw regionu. W polu tarczy herbowej znajdą się smukłe sylwetki czterech gęsi w koronach – czerwonej, dwóch białych i czarnej.

Wzór graficzny nowego herbu został już wstępnie zaopiniowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz działającą przy nim Komisję Heraldyczną. Decyzja o ustanowieniu nowego symbolu regionu wymaga uchwały sejmiku województwa.
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry