Sobota 2024.11.23 Imieniny: Adeli, Klemensa Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Trzydziesta rocznica Bydgoskiego Marca
2011-03-15
Konferencja naukowa "Kryzys bydgoski. Spojrzenie po trzydziestu latach", panel dyskusyjny na temat polskiego rolnictwa i wystawa plenerowa uświetnią obchody rocznicy Bydgoskiego Marca. 30 lat temu siły bezpieczeństwa skatowały w Bydgoszczy działaczy NSZZ "Solidarność".

Tegoroczne obchody wydarzeń sprzed trzydziestu lat rozpoczną się w środę i potrwają do 20 marca. Otworzy je wystawa plenerowa "O wieś wolną, niezależną, samorządną", przygotowana przez bydgoską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej na Starym Rynku w Bydgoszczy.

W piątek odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa "Kryzys bydgoski. Spojrzenie po trzydziestu latach", poświęcona walce rolników o rejestrację związków zawodowych niezależnych od władz komunistycznych. Obrady toczyć się będą w dawnej sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej, która była 30 lat temu miejscem ataku sił bezpieczeństwa na związkowców Solidarności.

Tego samego dnia Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż wystawy fotografii "Solidarni z Kubą", na której zaprezentowany zostanie też film dokumentalny o tym kraju. Honorowymi gośćmi będą prześladowani na Kubie więźniowie polityczni.

Główne obchody zaplanowano na sobotę i niedzielę 19 i 20 marca. W sobotę przy Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca strajk chłopski z 1981 roku, zostanie też odprawiona msza święta w intencji protestujących rolników i uczestników wydarzeń bydgoskich. Na ten sam dzień zaplanowano prezentację najnowszych publikacji Instytutu Pamięci Narodowej, poświęconych historii wsi i ruchowi ludowemu w latach 1939-1989.

Rocznicowe obchody zwieńczy niedzielna konferencja na temat problemów rolnictwa. W programie przewidziano wystąpienia na temat finansowania rolnictwa, perspektyw i zagrożeń gospodarstw rolnych oraz wyzwań dla rodzimych producentów żywności w kontekście członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Finałem obchodów będą oficjalne uroczystości rocznicowe w Operze Novej, podczas których zasłużone osoby z regionu otrzymają odznaczenia.

19 marca 1981 roku na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy przybyła delegacja NSZZ "Solidarność" i rolników domagających się zgody na utworzenie własnych związków zawodowych. W programie sesji uwzględniono ich wystąpienie na temat strajku okupacyjnego, prowadzonego od trzech dni przez rolników w siedzibie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Bydgoszczy.

Wbrew uzgodnieniom, sesję WRN niespodziewanie zakończono, nie dając delegacji dojść do głosu. Część radnych wyszła z sali, a reszta, wspólnie z działaczami związkowymi, chciała zredagować protest w tej sprawie do władz.

W tym czasie do budynku wezwano oddziały ZOMO (Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej), które nakazały zgromadzonym opuścić salę. Gdy ci stawili opór, milicja siłą wyprowadziła wszystkich z budynku. W czasie akcji poważnie pobity został lider bydgoskiej "Solidarności" Jan Rulewski, działacz związku Mariusz Łabentowicz i działacz chłopski Michał Bartoszcze. Brutalna akcja MO i SB spowodowała gwałtowny wzrost napięcia pomiędzy ówczesnymi władzami a Solidarnością. Związek rozważał w związku z tym ogłoszenie strajku generalnego w całym kraju.

Wydarzenia bydgoskie, które przeszły do historii pod nazwą "prowokacji bydgoskiej", doprowadziły do najpoważniejszego kryzysu politycznego w kraju w okresie tzw. pierwszej Solidarności. Spośród głównych uczestników wydarzeń nie żyje Bartoszcze, który zmarł w połowie lat 90. Łabentowicz w 1984 r. roku wyemigrował do Kanady i mieszka w prowincji Alberta. (PAP)




wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry