Poniedziałek 2025.01.06 Imieniny: Baltazara, Kacpra, Melchiora Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
NFZ: przychodnie nie mogą ograniczać czasu zapisów do lekarzy
2011-01-03
Pacjenci powinni mieć możliwość zapisywania się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej o dowolnej porze dnia, w godzinach pracy rejestracji - podkreśla w rozmowie z PAP rzeczniczka mazowieckiego NFZ Wanda Pawłowicz.

Z informacji PAP wynika, że niektóre warszawskie przychodnie ograniczają godziny zapisów do lekarzy. Zarejestrować można się tylko w określonych godzinach, pomimo że lecznice pracują od godz. 8 do 18.

"Pacjent ma prawo zapisać się do lekarza od dowolnej porze dnia, w godzinach pracy przychodni. Jeżeli nie ma miejsc, przychodnia musi wskazać miejsce, w którym chorzy otrzymają pomoc medyczną. Po godz. 18 do godz. 7 rano pacjenci mogą korzystać z nocnej pomocy medycznej. Jeżeli czują się na tyle źle, że nie są w stanie sami dotrzeć do lekarza, w tym czasie mogą wezwać nocną lekarską pomoc wyjazdową" - przypomniała Pawłowicz.

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta informuje, że napływa coraz więcej zgłoszeń od pacjentów, którzy spotykają się z utrudnieniami w uzyskaniu rejestracji do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów. Pacjenci zgłaszają m.in. utrudnienia związane z telefonicznym zapisywaniem się do lekarzy. "Uzyskane terminy wizyt są często bardzo odległe w czasie. W praktyce może zaistnieć sytuacja, że niektórzy świadczeniodawcy będą wyznaczali np. jeden dzień w miesiącu na zapisy, co byłoby niezgodne z prawem" - czytamy w komunikacie RPP.

Rzecznik przypomina, że świadczeniodawcy mają obowiązek zapewnić pacjentom rejestrację na podstawie zgłoszenia: osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej. "Na wizytę każdy pacjent ma prawo zapisać się dowolnie wybranego dnia, w godzinach pracy rejestracji" - dodaje RPP.

RPP może nałożyć na świadczeniodawców karę do 500 tys. zł. Kary umowne może nakładać także NFZ. Odziały wojewódzkie Funduszu prowadzą kontrole dot. przestrzegania zapisów zawartych w kontraktach.

Przypadki naruszenia tych zasad można zgłaszać pod numerem bezpłatnej infolinii 800-190-590 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9-21, pisemnie oraz drogą elektroniczną - sekretariat@bpp.gov.pl. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry