Czwartek 2024.11.21 Imieniny: Janusza, Konrada Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Spotkanie z historią w rocznicę stanu wojennego
2010-12-13
Okolicznościowe spotkania i prelekcje uczestników wydarzeń z grudnia 1981 roku zorganizowano w Bydgoszczy dzięki wsparciu IPN. Swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego dzielił się z młodzieżą m.in. ówczesny szef bydgoskiej "S", Jan Rulewski.

Podczas spotkania z młodzieżą licealną i gimnazjalną, Rulewski skupił się na podkreśleniu osiągnięć "polskiego karnawału" lat 1980-81. Jak podkreślił, wielką wartością ruchu społecznego "S" było umiarkowane podejście do postulatów politycznych i umiejętność "samoograniczenia się", by nie dać komunistycznym władzom argumentów za likwidacją młodego związku.

"Rewolucjoniści, to ludzie trochę zwariowani, oni by chcieli od razu wszystko" - tłumaczył ówczesne nastroje Rulewski. Jak zaznaczył, siłą "polskiej rewolucji" było przemyślane podejście do postulatów pod adresem władz i oparcie się na szerokich kręgach społeczeństwa.

Do najważniejszych osiągnięć zaliczył m.in. utworzenie już na samym początku sierpniowego zrywu Międzyzakładowych Komitetów Strajkowych. "Wbrew pozorom było to gigantyczne osiągnięcie: nie walczono tylko o własne interesy, ale zjednoczono się +na dole+, by wspólnie stawić czoła zjednoczonej przeciw społeczeństwu władzy" - dodał Rulewski.

Wspomnieniami dzielił się także Lech Zagłoba-Zygler, bydgoski nauczyciel i społecznik. Opowiadał młodzieży jakim wstrząsem był dla niego poranek, 14 grudnia 1981 roku, przed siedzibą regionalnych władz Solidarności w Bydgoszczy.

"Przed budynkiem zobaczyłem te strasznie tępe, powiedziałbym nawet - głupie, twarze milicjantów w hełmach z napisem ZOMO. Te tłumy dobrze odżywionych, nie zawsze trzeźwych mundurowych, oddzielały nas murem o budynku Zarządu Regionu; wtedy dotarło do mnie, że to, z czym łączyliśmy przez wiele miesięcy wszystkie nadzieje, zostało brutalnie przerwane" - powiedział Zagłoba-Zygler.

Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w poniedziałek okolicznościowe prelekcje, przybliżające tło wydarzeń sprzed 29 lat wygłosili także historycy z bydgoskiej delegatury IPN. Na podstawie materiałów historycznych, udostępnionych przez IPN, przygotowano także w Zespole Szkół nr 35 okolicznościową wystawę +Zwycięska Dekada+, Region Bydgoski NSZZ Solidarność 1980-1989.

Dla nauczycieli szkół średnich woj. kujawsko-pomorskiego przygotowano w poniedziałek warsztaty źródłoznawcze pt. "Stan wojenny w Bydgoszczy i Toruniu". Warsztatom towarzyszyła prezentacja multimedialna, a także prezentacja Teki Edukacyjnej IPN ("Stan wojenny") przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. (PAP)




wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry