Wtorek 2025.01.14 Imieniny: Domosława, Feliksa Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Akcja "Zaadoptuj stadko gęsi"
2010-11-09
Akcję "adopcji" stadek gęsi hodowlanych propaguje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Oferta, będąca elementem kampanii "Gęsina na św. Marcina", ma pomóc w popularyzacji hodowli rodzimych odmian gęsi.

W ramach akcji "Gęsina na świętego Marcina", samorząd wojewódzki chce ponownie "sprowadzić" gęsi na kujawsko-pomorską wieś, przede wszystkim w formie przyzagrodowej hodowli. Służyć ma temu przede wszystkim poradnikowy e-biuletyn adresowany do rolników, ale też niecodzienny system zachęt, polegający na kontraktacji stadka drobiu.

Metodę tę testuje marszałek województwa Piotr Całbecki, który "zaadoptował" stadko gęsi znajdujące się obecnie pod okiem jednego z hodowców. Marszałek zapłacił za nie, płaci też regularnie za ich utrzymanie.

"Z takiej samej możliwości będą mogli skorzystać uczestnicy uroczystej kolacji wydawanej z okazji Święta Niepodległości w podtoruńskim Zamku Bierzgłowskim. W trakcie kolacji przeprowadzona zostanie aukcja charytatywna polegająca na zakontraktowaniu stadka gęsi za określoną, wylicytowaną cenę" - poinformowała we wtorek Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Każdy z zaproszonych gości będzie miał prawo wziąć udział w licytacji, deklarując kwotę, za którą zgodzi się zaadoptować gęsi. Stadko zwycięzcy będzie hodował rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego, a pieniądze uzyskane z aukcji przeznaczone zostaną na cel charytatywny wskazany przez Urząd Marszałkowski.

Zakontraktować stadko będą mogli również wszyscy uczestnicy festynów połączonych z kiermaszami, które odbędą się w dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada, w sześciu miastach województwa kujawsko-pomorskiego - Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu, Włocławku oraz Rypinie.

"Roczny koszt utrzymania stadka około dziesięciu gęsi, to kwota między 1500 a 2000 zł. Decyzja, o dalszych losach +adoptowanych+ ptaków zależeć będzie od ich sponsora" - dodała Krzemińska.

Województwo kujawsko-pomorskie słynie z uznawanych za najlepsze pod względem smaku i właściwości odżywczych gatunków gęsi w Polsce - białej kołudzkiej oraz rypińskiej. Samorząd województwa ud roku popularyzuje potrawy z gęsiny poprzez akcję "Gęsina na świętego Marcina".

Gęś biała kołudzka to odmiana gęsi produkowana w renomowanym ośrodku hodowlanym, w Kołudzkim Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki, który jest dostarczycielem materiału hodowlanego dla gęsich ferm w całej Polsce. Udział tej odmiany gęsi w polskim eksporcie gęsiny to 95 procent.

Gęś rypińska jest rodzimą, lokalną odmianą gęsi, sklasyfikowaną na początku XX wieku. Nigdy nie była poddawana żadnej selekcji czy hodowli kierowanej genetycznie, dlatego jej mięso ma bardzo dobre właściwości pod względem smaku i delikatności włókien. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry