Poniedziałek 2025.01.13 Imieniny: Hilarego, Weroniki Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Rozpoczął się 17. Festiwal Teatrów Lalkowych "Spotkania" w Toruniu
2010-10-16
Świat dziecięcej wyobraźni, ale również ważne problemy współczesności pokazują spektakle, które zobaczy publiczność rozpoczętego w sobotę Festiwalu Teatrów Lakowych "Spotkania" w Toruniu. Publiczność zobaczy 26 spektakli, z czego 17 w ramach konkursu.

Siedemnastą edecję festiwalu tradycyjnie rozpoczęła w sobotę parada wszystkich uczestników ulicami toruńskiego Starego Miasta. W tym roku wzięły w niej udział teatry z Włoch, Hiszpanii, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy i różnych części Polski.

Festiwal wpisuje się w prowadzony przez teatr Baj Pomorski międzynarodowy projekt "Latający festiwal: Rodzina i dziecko we współczesnej Europie". "Chcemy poprzez spektakle zdiagnozować, jakie jest dzisiaj dziecko, z jakimi problemami się spotyka i o jaki świat warto dla niego walczyć" - powiedziała Marzenna Wiśniewska, kierownik literacki Baja Pomorskiego.

W nawiązaniu do tego widzowie, obok klasycznych baśni, zobaczą też inscenizacje nowych tekstów współczesnych dramaturgów. "Czintet albo morze na końcu świata" Starego Divadla z Nitry na Słowacji to opowieść o dziewczynce, która wymyśliła grę skutkującą zaginięciem jej braciszka.

"Spektakl jest więc ostrzeżeniem, że rzeczywistość oferuje zjawiska, w których dziecko może się pogubić. O tym, że istnieje przeszłość i przyszłość, i czy człowiek ma na nie wpływ, dowiedzą się dzieci ze spektaklu +Dziewczynka z pomarańczami+ Teatru Lalek z czeskiej Ostravy" - dodała Wiśniewska.

W festiwalowy nurt nowej dramaturgii wpisuje się również pokazywany poza konkursem spektakl gospodarzy: "Jaskółeczka" Tadeusza Słobodzianka. Opowieść, jak podkreślają twórcy inscenizacji, "traktuje o schematach społecznych, prowokuje do dyskusji, na ile te schematy nas ograniczają, a na ile trzeba je bronić".

Na festiwal złożą się także przedstawienia, które będą kreować baśniowy świat w tradycyjnym stylu teatru lalkowego, m.in. "Ludwig i Tutta" z Ukrainy, czy "Złotowłosa" z Czech. Z kolei "Od ucha do ucha" Olsztyńskiego Teatru Lalek to spektakl adresowany do dzieci najmłodszych, które być może po raz pierwszy zetkną się z teatrem i jego magią.

Uzupełnieniem spektakli będą warsztaty dla dzieci i rodziców oraz młodzieży gimnazjalnej, które pozwolą rozwinąć wątki pojawiające się w przedstawieniach. Obok głównego konkursu widzowie zobaczą, podobnie jak w latach poprzednich, etiudy studentów szkół teatralnych oraz pokazy multimedialne "Akcja. Animacja. Prezentacja".

W czwartek rozpocznie się towarzyszący imprezie Przegląd Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych. Festiwal zakończy 22 października Gala Finałowa, podczas której nagrody odbiorą laureaci w kategoriach" reżyseria, scenografia, muzyka, aktor i aktorka. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry