Środa 2023.02.01 Imieniny: Brygidy, Ignacego Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Od 9 czerwca zapisy na akcje Tauronu
2010-06-01
Minister skarbu Aleksander Grad poinformował we wtorek, że zapisy na akcje Tauronu dla inwestorów indywidualnych odbędą się od 9 do 18 czerwca, a dla inwestorów instytucjonalnych od 22 do 24 czerwca. Debiut giełdowy spółki jest planowany około 30 czerwca.

Zapisy dla instytucji zostaną poprzedzone budową księgi popytu, która rozpocznie się 4 czerwca i potrwa do 21 czerwca. Inwestor indywidualny ma prawo złożyć tylko jeden zapis na akcje Tauronu.

Szef resortu skarbu zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że w środę podczas Kongresu Gospodarczego w Katowicach zostanie przedstawiona propozycja resortu skarbu i jego doradców dotycząca ceny maksymalnej.

"Mamy pełną świadomość, że ta oferta musi być osadzona w realiach rynkowych. Musimy naszą wycenę odnosić do innych grup energetycznych, do tego, jaka jest sytuacja na rynku. Musimy również uwzględniać w tym wszystkim interes Skarbu Państwa" - podkreślił.

Minister poinformował, że 22 czerwca zostaną podane informacje dotyczące ceny sprzedaży i ostatecznej liczby akcji sprzedawanych inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym.

"Przewidzieliśmy dla inwestorów indywidualnych pulę 20 proc. akcji z 52 proc. przeznaczonych do sprzedaży. Możemy ją zwiększyć do 25 proc. Będziemy o tym decydowali, obserwując, jak duże jest zainteresowanie, oczekiwanie ze strony inwestorów indywidualnych. Chcemy, wzorem PZU, prowadzić to w taki sposób, aby uniknąć kolejek, redukcji jeśli chodzi o zapisy na akcje" - podkreślił Grad.

Zaznaczył, że MSP zależy na tym, by inwestorów indywidualnych w tej ofercie było jak najwięcej.

Każdy inwestor indywidualny może złożyć jeden zapis na co najmniej 1 350, lecz nie więcej niż 13 500 akcji Tauronu o wartości nominalnej 1 zł. Zapisy będą przyjmowane po cenie maksymalnej.

Zapis na akcje powinien stanowić wielokrotność liczby 9 w ramach przedziału liczby akcji, na które może zostać złożony zapis. Taka konstrukcja oferty związana jest z trwającym procesem scalania akcji, którego zakończenie planowane jest przed przydziałem papierów spółki. W wyniku procesu scalania liczba akcji Tauronu zmniejszy się w stosunku 9:1, a ich jednostkowa wartość nominalna wzrośnie z 1 zł do 9 zł. Proces scalania akcji - jak podkreśla spółka - nie wpłynie na wartość pakietu akcji, na który zapiszą się inwestorzy.

Minister skarbu mówił również o polityce dywidendowej spółki. Zakłada ona, że przez pierwsze trzy lata minimum 30 proc. zysku spółki ma być przeznaczona na dywidendę. W kolejnych latach ma to być 40-50 proc. zysku. "Będziemy się tego trzymali. Po to, by inwestorzy - instytucjonalni, finansowi, jak i indywidualni - wiedzieli, jaką politykę dywidendową zamierzamy prowadzić w horyzoncie średnim i długoterminowym" - zaznaczył.

Inwestorzy indywidualni, którzy kupią akcje Tauronu i nie sprzedadzą ich przez rok od daty debiutu, będą uprawnieni do rabatu w wysokości 5-15 proc. od obowiązujących cen za energię w okresie od lipca 2011 do czerwca 2012 roku. Ostateczna wysokość rabatu ma być przedstawiona przez oferenta w czerwcu 2011 r.

Minister zapewnił, że po ofercie publicznej resort nie chce sprzedawać swoich pozostałych 34 proc. akcji spółki.

Resort ma obecnie ok. 87 proc. akcji spółki; pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy. W ofercie publicznej sprzedaje 52 proc. akcji.

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry